Chmurny Czerwiec – a w zasadzie Azurowy

Czerwiec był dla mnie lekko przychmurzonym miesiącem a to za sprawą kilku sesji na temat SQL Azure – technologii, która mnie wciąga coraz bardziej. Na początku miesiąca miałem wystąpić w łodzi na spotkaniu Polskiej Grupy SQL Server (ale zaplanowany wcześniej termin musiałem odwołać). Potem prezentację: “Z głową w chmurach – czyli o SQL Azure słów kilka” miałem przyjemność poprowadzić na spotkaniu mojej grupy (PLSSUG we Wrocławiu), a następnie na gościnnych występach w stolicy Małopolski (PLSSUG Kraków). Obie sesje wypadły chyba nieźle, uczestnikom raczej się podobało i nawet było kilka pytań, za które muszę podziękować Jackowi, Krzyśkowi, Bogdanowi (we Wrocławiu) oraz Pawłowi i uczestnikom (w Krakowie). Na obu spotkaniach rozdano trochę nagród, które mam nadzieję spotkały się z ciepłym przyjęciem.

Zupełnie inny charakter miało moje wystąpienie na seminarium zorganizowanym przez ISSA Polska: InfoTRAMS (Information, Technology, Risk, Audit, Management, Security) poświęcone Cloud Computing. Tutaj wystąpiłem z arcy-krótką prezentacją (raptem 25 minut – czy można coś ciekawego powiedzieć w tak krótkim czasie?) nie tyle na temat SQL Azure, a przede wszystkim jego biznesowego zastosowania w kontekście bezpieczeństwa: czyli audytowania, szyfrowania, dostępu i oczywiście poziomów SLA (Service Level Agreement). Na początku z mikrofonem, ale później udało się wyczerpać baterie i mogłem mówić luźniej, bez uwierającej jednak tuby. Moja sesja mimo obaw została przyjęta całkiem dobrze, choć niektórzy już trochę przysypiali (sesje zaczęły się o 9:30), a po niej w przerwie kawowej rozwinęła się całkiem rozbudowana dyskusja na temat SQL, baz danych i oczywiście samego Microsoft oraz chmur. Na seminarium zaprezentowano osiem sesji na temat Cloud Computing, a także udostępniono panel dyskusyjny (który był jedną z najciekawszych sesji). Najlepsza dla mnie sesja tego dnia odbyła się tuż przed moją, a prezentację na temat “Aspektów prawnych korzystania z aplikacji Google” świetnie poprowadziła Pani Małgorzata Darowska. Prezentację z tej sesji można obejrzeć na moim profilu na platformie SlideShare.

Wszystkich, którym było mało zapraszam na spotkania grupy PLSSUG po wakacjach, gdzie ten temat się z pewnościa jeszcze pojawi. Zaś członków grupy PLSSUG zapewniam, że jeszcze w tym roku będzie gotowa sesja z demami (których z braku dostępu do środowiska Azure) nie mogłem przeprowadzić. Byc może też jakaś mała chmurka zawiśnie nad naszym SQLDAY 2010?

{EDIT} I dziś dodałem do wpisu aktualizacją z podaniem wyników z ankiet oceniających. Musze przyznać, że jestem zaskoczony biorąc pod uwagę doświadczenia innych prelegentów.

Leave a Comment

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.
Skip to toolbar