SQL Server 2008 nie tylko dla orłów!

Juz dziś startuje nowy cykl wirtualnych spotkań przygotowywanych przez portal VirtualStudy.pl oraz Polish SQL Server User Group. Po namowach (choć zaznaczam, niezbyt długich) grono specjalistów od SQL przygotowało serię dziesięciu spotkań on-line opowiadających o podstawach obsługi SQL Server 2008 oraz pisania zapytań w języku T-SQL. Jak napisali twórcy portalu w swoim zaproszeniu:

Sesje te skierowane są głównie do osób, które jeszcze nie znają języka SQL, a chcą go poznać w sposób łatwy, szybki i przyjemny, ale nie tylko. Do udziału w spotkaniach zapraszamy także osoby, które już znają Microsoft SQL Server, ale chciałyby wiedzieć jeszcze więcej i poznać najlepsze praktyki w pracy z SQL Serverem.

Profesjonalne prowadzenie sesji zapewnią topowi polscy prelegenci, wygłaszający swoje sesje na takich imprezach jak: Communities 2 Communities, Microsoft Technology Summit, SQLDay, Community Launch, CodeCamp czy TechEd. Wsród prelegentów jest 5 osób z tytułem MVP w kategorii SQL Server i kilku prelegentów z tytułem MCT, z bardzo dużym doświadczeniem zawodowym, a także doświadczeniem w prowadzeniu szkoleń i prelekcji.

AGENDA SPOTKAŃ:

Data: 15.02.2010
Temat 1:
Podstawowe terminy związane z bazami danych. Instalacja i konfiguracja SQL Server 2008. | Marcin Goł
Agenda: Celem sesji jest przybliżenie podstawowych zagadnień związanych z SQL Server 2008: używana nomenklatura (np. co to jest instancja, baza danych itp.), proces instalacji nadzorowanej i nienadzorowanej, wstępna konfiguracja oraz najlepsze praktyki z omawianego zakresu.
 
Data: 22.02.2010
Temat 2: Bazy danych i praca z SSMS w SQL Server 2008. Podstawy relacyjności. | Marcin Szeliga
Agenda: Czym jest baza danych? Co odróżnia język SQL od innych języków programowania? Dlaczego model relacyjny jest najpopularniejszym modelem baz danych? Na czym polega normalizacja baz danych? Odpowiadając na te pytania Marcin pokaże możliwości konsoli SSMS, w tym również mniej znane sztuczki ułatwiające codzienną pracę administratora i programisty serwerem SQL 2005/2008.
 
Data: 01.03.2010
Temat 3: Typy danych w SQL Server 2008. Tworzenie tabel i constraintów. | Paweł Potasiński . Damian Widera
Agenda: Znajomość typów danych, jakie istnieją w systemie zarządzania bazami danych, z którym pracujemy, jest nieodzowna. Znając typy danych możemy planować struktury tabel oraz projektować obiekty strukturalne i kod SQL. Celem prezentacji będzie przedstawienie wszystkich systemowych typów danych istniejących w SQL Server 2008  oraz wprowadzenie w tematykę tworzenia własnych typów danych. W sesji dotyczącej tworzenia tabel i constraintów, dowiemy się,  jak tworzyć, modyfikować oraz usuwać tabele, kiedy można wykonać te operacje,  jak tworzyć tabele z wykorzystaniem języka T-SQL. Dowiemy się także, co to są  kolumny wyliczane – tymczasowe i trwałe,  kolumny z atrybutem SPARSE oraz  kolumny z atrybutem FILESTREAM. Na koniec przedstawione zostaną constrainty:  jak je utworzyć, jak z nich korzystać i o czym należy pamiętać używając ich.
 
Data: 09.03.2010
Temat 4:  Prawie wszystko o instrukcji SELECT w SQL Server 2008. | Marek Adamczuk
Agenda: SELECT jest prawdopodobnie najbardziej znaną i najczęściej używaną instrukcją języka T-SQL. Za jej pomocą można pobierać dane przechowywane w bazach danych. Instrukcja SELECT (wybierz) określa, jakie dane mają zostać zwrócone w wyniku jej wykonania. Razem z instrukcją SELECT zostaną omówione elementy jej składni: TOP, DISTINCT, FROM, JOIN, WHERE, GROUP BY, HAVING, ROLLUP, CUBE, GROUPING SETS, ORDER BY).
 
Data: 15.03.2010
Temat 5: Zabawy z tekstem (LEN, LEFT, …) w SQL Server 2008. Data i czas.  | Łukasz Grala. Paweł Potasiński
Agenda: Większość danych przechowywanych w naszych bazach danych to liczby, daty i różnego rodzaju ciągi znakowe. Działania na tych dwóch ostatnich typach bardzo często powodują wiele problemów. Sesja ta ma na celu zapoznanie się funkcjami do przekształceń i działania na ciągach znakowych. Po tej sesji będziemy umieli samemu wyciąć, przekształcić, wyszukać, zastąpić lub dokonać dowolnych przekształceń naszego ciągu znaków. Data i czas to dane, które pojawiają się w niemal każdej bazie danych. SQL Server 2008 oferuje aż 6 typów do przechowywania danych tego rodzaju. Jednak bez szczegółowej znajomości zagadnień związanych z obsługą daty i czasu praca może stać się uciążliwa. Celem prezentacji będzie przedstawienie istniejących w SQL Server 2008 typów do przechowywania daty i czasu oraz zasygnalizowanie problemów, jakie może napotkać użytkownik przy pracy z tymi typami danych.
 
Data: 22.03.2010
Temat 6: Instrukcje INSERT, UPDATE, DELETE, czyli co mogę zrobić z danymi w SQL Server 2008? Transakcje. | Krzysztof Stachyra. Marek Adamczuk.
Agenda: | W ramach sesji zostaną zaprezentowane metody operowania na danych, czyli jak uzupełnić tabele danymi, jak je zmodyfikować lub pozbyć się niepotrzebnych danych. Zostaną pokazane podstawowe oraz bardziej zaawansowane możliwości wykorzystania poleceń INSERT / UPDATE / DELETE.
 
Data: 29.03.2010
Temat 7: Obiekty proceduralne w SQL Server 2008: widoki i procedury. | Damian Widera
Agenda: Każdy użytkownik Microsoft SQL Server powinien wiedzieć, w jakim celu tworzy się widoki i procedury, poznać użycie poleceń CREATE, ALTER oraz DROP w odniesieniu do widoków i procedur. Będzie także poruszany temat widoków zmaterializowanych i ich zastosowania, oraz ograniczeń widoków zmaterializowanych.
 
Data: 12.04.2010
Temat 8: Obiekty proceduralne w SQL Server 2008: funkcje i wyzwalacze. | Damian Widera. Łukasz Grala.
Agenda: Pierwsza część sesji zostanie poświęcona funkcjom. W jakim celu tworzymy funkcje, jakie są typy funkcji w SQL Server, a także polecenia CREATE, ALTER oraz DROP w odniesieniu do funkcji. Dowiemy się, kiedy należy użyć funkcji, a kiedy procedury, a na koniec pierwszej części sesji – kiedy nie należy używać funkcji – analiza planów zapytań. Druga część spotkania będzie poświęcona wyzwalaczom. Bardzo często jest konieczność, by nasza baza w trakcie operacji zapisu wykonała coś jeszcze np.: wpisując coś do jednej tabeli, chcemy mieć również zapisy w innej, albo chcemy zapisywać zmiany w tabeli, albo wiedzieć kto i jakie obiekty dodał do naszej bazy. Pomysłów może być wiele, to tylko niektóre z nich, ale wszystkie one mogą być rozwiązane przy użyciu specjalnych procedur nazywanych wyzwalaczami (trigger). O tym co to jest procedura wyzwalana, jak i kiedy je pisać będzie można dowiedzieć się z tej części sesji.

Data: 19.04.2010
Temat 9: Podstawy tuningu SQL Server 2008 – dobre i złe praktyki. Indeksy. |
Łukasz Grala
Agenda:
Po opanowaniu sztuki pisania zapytań do swojej bazy danych, zaczynamy mieć problemy z szybkością wykonywania tychże zapytań przez SQL Server. Wówczas powinniśmy nauczyć się analizować to, jak SQL Server je wykonuje, czyli powinniśmy znać podstawy analizy planów zapytań, oraz po takiej analizie umieć dobrać odpowiednie indeksy potrzebne do poprawienia szybkości wykonywanych zapytań. W sesji tej poznamy podstawy analizy planów zapytań, oraz poznamy indeksy.

Data: 26.04.2010
Temat 10: Principals, securables, permissions – SQL Server 2008. | Bartłomiej Graczyk

Agenda: Podmioty i przedmioty – czyli jak zarządzać uprawnieniami w SQL Server 2005/2008.

#####

Udział w sesjach wymaga wcześniejszej darmowej rejestracji. Ilość miejsc ograniczona! Harmonogram spotkań i link do rejestracji dostępny na forum.

Ja zas będe miął przyjemność poprowadzenia kilku z tych spotkań w roli moderatora 🙂

Leave a Comment

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.
Skip to toolbar