Articles Comments

Kicekpicek's online place » Domowy lab, Komputery i Internet » Wirtualizacja bez Hyper-V

Wirtualizacja bez Hyper-V

Ostatnimi czasy, mimo sesji i wielu innych ciekawych zajęć, udało mi się zakupić lepsze serce do komputera. Nowy CPU to Intel E6500. W końcu z pełną sprzętową wirtualizacją (technologia Intel-VT) i oczywiście w technologii x64 (może nie natywnej x64, ale z pełną obsługą). Super. W końcu można postawić pełnoprawnie Windows 2008 R2 i odpalić Hyper-V. Musiałem jednak przenieść z dysku wszystkie dane i zrobić od nowa partycjonowanie, bo miałem już za dużo partycji, kolejne tworzyły się dynamiczne, a na nich system stać nie może.

Zainstalowałem więc Win7 x64 i obok niego 2008 R2. Obie instalacje bez problemu. Przy okazji update BIOSu, bo źle rozpoznawał procesor. Po instalacji systemów odpaliłem R2 i dodałem rolę Hyper-V. Niestety, maszyny po dodaniu, nie uruchamiają się. Pojawia się błąd za błędem i nie ma szans odpalić żadnej maszyny… Zresztą i rola zgłasza błąd:

error

 

zacząłem szukać o co chodzi. Na pierwszy ogień poszedł menedżer urządzeń. Tam rzeczywiście dwie rzeczy zastanawiające:

device manager

Czemu to może nie działać? Po rozmowie z kolegą dowiedziałem się o 2 rzeczach: Hyper-V w R2 źle działa, jeśli przy instalacji wybierzemy chociażby polski układ klawiatury. Pomaga ściągnięcie poprawek. Niestety, po ściągnięciu wszystkiego co w Windows Update się pojawiło i reinstalacji Hyper-V błąd ten sam. Co może być więcej? Może w BIOSie wyłączona wirtualizacja? Nie, w BIOSie nie mogę nawet tego ruszyć, wirtualizacja jest włączona zawsze:

20100221

Max CPUID Value Limit próbowałem i włączone i wyłączone, bez różnicy. DEP też włączony. O co chodzi?

Ściągnąłem programik do rozpoznawania procesorów. Program bezpośrednio od Intela. Screeny parami, po lewej Win7, po prawej R2:

 

Se7en_Frq  R2_Frq

Wszystko tak samo. Zakładka CPUID:

Se7en_CPUID R2_CPUID

Żadnej różnicy. Zakładka CPU Technologies i znaleziona różnica:

 Se7en R2

Windows Serwer 2008 R2 nie widzi technologii wirtualizacji. Intel VT według specyfikacji jest, według BIOS-u też, według Windowsa 7 też. Czemu zatem R2 nie rozpoznaje technologii wirtualizacji? Nie wiem, jedyna informacja, jaką znalazłem to ta, że niektóre płyty główne produkowane dla klienckich stacji są tak zrobione, by wyłączać możliwość stawiania środowisk serwerowych. Czemu? Po co? Jak to ominąć? Jeśli ma ktoś pomysł, bardzo proszę o sugestię.

Written by

Filed under: Domowy lab, Komputery i Internet

No Responses to "Wirtualizacja bez Hyper-V"

  1. Przem says:

    Ale zonk.. A ja miałem podobnie na Acer 5741. Hyper-V Server nie odpala maszyn, bo… nie mam DEP lub VT, bądź są nie włączone w biosie. W biosie za dużo opcji nie ma bo to tani laptop:) A w 2008 R2 wszystko działa, klaster stoi ;)

Leave a Reply

*

WordPress SEO fine-tune by Meta SEO Pack from Poradnik Webmastera
Skip to toolbar