Kicekpicek's online place » Domowy lab, Komputery i Internet, Windows Server 2008 » Maszyna wirtualna w Hyper-V a ilość procesorów
Maszyna wirtualna w Hyper-V a ilość procesorów
Czy ilość procesorów w Hyper-V (2.0, nie pytam o kolejne wersje dla Windows 8) zawsze jest ograniczona do 4?
A co,jeśli nasza maszyna wirtualna powinna mieć ich więcej?
Dobra wiadomość – da się to osiągnąć – maksymalna liczba procesorów w maszynie wirtualnej może być taka sama jak rdzeni hosta. Czyli jeśli host ma np. 4 rdzenie i Hyper-Threading (czyli dla Task Managera 8 rdzeni), maszyna wirtualna także może mieć 8 rdzeni.
Od razu napiszę: Nie jest to wspierane oficjalnie i raczej nie będzie dla Hyper-V 2.0. Nie można tego także “wyklikać” z graficznego interfejsu.
Ale to, że nie ma tego oficjalnie, nie znaczy, że nie można ;)
Standardowo we właściwościach maszyny wirtualnej widzimy:
Czyli mamy możliwość operowania między jednym a czterema rdzeniami dla maszyny wirtualnej.
Wystarczy jednak wejść w pliki tej maszyny (musi być wyłączona) i w folderze \nazwaMaszyny\Virtual Machines\ znaleźć plik o nazwie GUID-MASZ-YNYW-IRTUALNEJ.xml i edytować go. Ostatnią sekcję stanowi wiele mówiąca <processors>:
I już pierwsza linia tej sekcji dotyczy ilości procesorów. Możemy tu wpisać dowolną liczbę, ale maszyna wirtualna uruchomi się tylko wtedy, jeśli liczba ta będzie mniejsza niż rdzeni w hoście.
Na przykład dla liczby 10 (przy 8 dostępnych rdzeniach w hoście) otrzymamy komunikat:
Dla ośmiu nie jest to problem:
Co ciekawe, po takiej zmianie w GUI “odblokowane” są inne wartości (do 8 włącznie):
Przy czym próba zmiany na przykład na 6 rdzeni zakończy się niepowodzeniem:
Zmiana na 4 i mniej się powiedzie, przy czym po kliknięciu Apply nie będzie już można zwiększyć liczby procesorów przez GUI. Po zmianie na 4 i kliknięciu OK, przy ponownym wejściu w ustawienia maszyny wirtualnej, na liście rozwijalnej pojawi się już tylko 4 pozycje – 1, 2, 3 i 4 procesory.
Maszyny wirtualne na 8 procesorach w Hyper-V działają. Nie ma z nimi problemów w użytkowaniu ani w testach wydajnościowych. Warto jednak pamiętać, nawet robiąc taki overclocking maszyn wirtualnych, że zalecane jest zostawienie (zarezerwowanie) co najmniej jednego “wolnego” rdzenia tylko dla hosta.
Filed under: Domowy lab, Komputery i Internet, Windows Server 2008 · Tags: Hyper-V
bardzo pomocny artykuł, z pewnością będę mógł przetestować sprawność takiej maszyny.
[…] […]
http://blog.kaluzny.pro/wiecej-niz-4-vcpu-w-hyper-v-i-problemy/ – A tu mój wpis o drobnych problemach z stosowaniem tej sztuczki :)