• Blip ^majkrosoft

    Wystąpił błąd: [404] Not Found
  • Twitter @majkrosoft


2 May 2011


Jak domyśliliście się po temacie wpisu chodzi o Windows Azure w połączeniu z językiem programowania – PHP. Oczywiście nie myślcie, że tylko osoby znające PHP mogą udostępniać swoje aplikacje w chmurze Microsoft’u. O tym jednak za chwilę. Najpierw po krótce wyjaśnie czym jest Azure dla tych którzy jeszcze nie wiedzą. Bez marketingowego bełkotu. Zapraszam w takim razie do dalszej części wpisu.

Windows Azure Platform jest to platforma zlokalizowana w chmurze. My jako deweloperzy używając tej że platformy dysponujemy praktycznie nieograniczoną możliwością skalowania, dodatkowo ogromną wydajnością i miejscem na dane, praktycznie tyle, ile nam tylko potrzeba. Pewnie zadacie sobie pytanie, ale gdzie to w rzeczywistości się znajduje, no bo gdzieś te serwery muszą być zlokalizowane i ktoś się nimi opiekuje. Macie racje, za utrzymanie serwerów odpowiada specjalna komórka Microsoft’u, nazywa się Microsoft Global Foundation Services. Dobra, a co z kasą? Zabrzmi to może dziwnie, ale płacimy za to co zużyjemy. Więc jeśli nasza aplikacja zajmuje 10MB płacimy tylko za te dziesięć megabajtów zużytej przestrzeni plus oczywiście transfer potrzebny na przesył danych z i do aplikacji.

W skład Windows Azure Platform wchodzą następujące elementy:

  • Windows Azure to środowisko odpowiedzialne za uruchamianie naszych aplikacji,
  • Azure Stroage odpowiada za mechanizmy służące do przechowywania informacji, w jego skład wchodzą: Azure Table, Azure Blob, Azure Queue
  • SQL Azure najkrócej rzecz ujmując jest to relacyjna baza danych
  • Windows Azure AppFabric służy do łączenia chmury z usługami lokalnymi np. dostęp zdalny, składa się z: Access Control oraz Service Bus

Jeśli chodzi o dokładny cennik, to jest tutaj.

Przechodząc do sedna. Jak to zawsze na początku bywa, żeby coś chodziło trzeba coś zainstalować. Podam tutaj dwa linki w których znajdziecie dokładne krok po kroku procesy instalacji. Jedna instrukcja dotyczy instalacji poprzez Web Platform Installer, druga to Manual Installation. Dzięki temu będziemy mogli stworzyć środowisko do przetestowania naszej aplikacji w chmurze.

Nie zniechęcajcie się, że nie programujecie w .NET. Microsoft na szczęście dla siebie i deweloperów daje możliwość umieszczania aplikacji w chmurze nie tylko w tym języku. Dostępne są SDK’a dla takich języków programowania jak wspomniany PHP, Ruby, Java czy Python. Dlatego zakasać rękawy i do roboty. Możliwości jakie daje nam gigant z Redmond są ogromne, lecz wielu tego nie docenia. Odkąd zaglądam im nieco “pod spódnice” dowiaduje się, że zamiast używać programów często nie do końca legalnie. Mam do dyspozycji całkowicie legalny i w większości przypadków darmowy produkt Microsoft’u. Ale o tym w nie jednym jeszcze wpisie :).

Trzeba również nadmienić, że Microsoft podjął współpracę ze społecznością PHP.pl.

źródło obrazka: Daily Contributor

Metorio