VBATools

Pobieranie danych z ORACLE

by on Nov.06, 2013, under Excel, Oprogramowanie, Płatne, Shareware i Trial

Dodatek do Excela służący pobieraniu danych z baz danych firmy Oracle.Pobieranie_danych_z_ORA_7

Dzięki niemu po umieszczeniu zapytania do tabeli/viewsa użytkownik może pobrać dane na aktywny arkusz, bądź nowo utworzony skoroszyt Excela.

Mechanizm posiada trzy możliwości osadzenia danych:

  • Tabela przestawna (dane do własnego ustawienia widoku)
  • Tabela danych (dane podane wprost z filtrem w nagłówkach)
  • Dane niesformatowane (brak możliwości zachowania połączenia)

Zachowanie połączenia jest przydatne w przypadku ograniczeń wprowadzonych w zapytanie, odnoszące się np. do dat raportu. Wpisując przyszłą datę (która dopiero nastąpi), użytkownik może utworzyć raport jednokrotnie, a następnie skorzystać z jego odświeżenia (prawy klawisz myszy na tabeli przestawnej lub tabeli danych/odśwież).

Pobieranie_danych_z_ORA_2Mechanizm umieszczony w drugiej zakładce, posiada sprawdzenie obecności tabeli (jej dostęp z poziomu uprawnień) i przedstawia nazwy kolumn dodanej do bazy tabeli. Po ich zaznaczeniu kolumn tabeli, można przenieść ich nazwy do miejsca umieszczenia zapytania w pierwszej zakładce zgodnie z notacją SQL.

Select t.Kolumna1, t.Kolumna2 from Nazwa_tabeli t where t.nazwa_kol =’ograniczenie’

W przypadku użycia tego mechanizmu należy pamiętać o ograniczeniu zapytania [where], jakie w przypadku występowania większych zasobów wydaje się konieczne.

Pobieranie_danych_z_ORA_3Trzecia zakładka dodatku posiada dane konfiguracyjne połączenia z bazą wraz z testem połączenia. Dodatkowo mechanizm posiada trzy metody pozyskania danych (ODBC, ADODB oraz DAORA).

Opcje pierwszej jak i trzeciej zakładki są przez dodatek zapamiętane. Aby usunąć wrażliwe dane, w trzeciej zakładce interfejsu umieszczony jest przycisk usuwający ustawienia.

Interfejs pozwala na wklejenie zapytania które nie jest możliwe do wykonania przez MS Qwery, który blokuje nazwy własne dla kolumn [nazwa_kol as Nowa_nazwa_kol], jak i nie pozwala zastosować pod Selektów, a w nich ograniczeń w grupowaniu [having]”. Dodatkowo wybierając jako efekt finalny tabelę przestawną, mamy naturalną możliwość ograniczenia danych podczas jej budowy. Oto film YT  pracy z dodatkiem:

Pobieranie_danych_z_ORA_4

Poza opisanymi właściwościami narzędzia, należy podkreślić iż w czasie wklejania zapytania SQL zawierającego wywołanie zmiennych, podobnie jak “PL SQL Developer” wyświetlane jest okno, które umożliwia wpisanie wartości, a także podpowiada zapamiętane wartości, wpisane wcześniej przez użytkownika.

Pobieranie_danych_z_ORA_8

W dalszej fazie rozwoju dodatek pozyskał możliwość podglądu danych (zanim zostaną pobrane do Arkusza Excela). Domyślnie osadzone zapytanie zwraca 10 rekordów, jednakże można tą wielkość zmienić. Zmienić można również szerokość kolumn tego widoku.

Funkcjonalność ta nie jest zależna od ilości licencji demo, która to jest udostępniona do testów w poniższym linku.

Pobieranie_danych_z_ORA_9

W najnowszej wersji dodano zapamiętanie do 150 ostatnich SQLi (które nie przekraczają 2k znaków) – z możliwością ponownego wyboru do edytora. Po wprowadzeniu komentarzy zapoczątkowanym podwójnym myślnikiem, zapytania te mogą być bez problemu rozpoznane przez użytkownika. Zapamiętane są również zapytania posiadające zmienne &.

Pobieranie_danych_z_ORA_10 Prowadzono również w module sprawdzeniu kolumn, mechanizm pobrania dostępnych tabel dla zalogowanego użytkownika. Teraz już bez trudu dowiemy się jakie tabela posiada nazwy kolumn niezbędne do konstrukcji zapytania.

Ostatnia aktualizacja v13

Aby sprawdzić możliwości narzędzia można wnioskować o DEMO dodatku.

vbatools_koszt_140

Najmniejsza ilość zamawianych licencji = 10 szt.

Zachęcam również do testów dodatku: Wysyłanie danych z ORACLE

Dodatek zgodny z Office >= 2010 (oraz 365) dla 32/64bit

Zainteresowani zakupem dodatku proszeni są o kontakt i zapoznanie się z warunkami licencji.

(c) Shon Oskar – www.VBATools.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość tego artykułu nie może być powielana ani publikowana bez zgody autora.
:, , , , , , , , , , , , ,

2 Comments for this entry

Leave a Reply