VBATools

Dodatki w office – co to takiego?

by on Dec.01, 2019, under Newsy, Porady

W Excelu rozróżniamy 3 rodzaje dodatków. Każde z nich wprowadzają do aplikacji nowe funkcjonalności lub automatyzacje działań. Arkusz kalkulacyjny jest tutaj najlepszym jego przykładem, ponieważ jego złożoność pozawala porwać projektantów podczas ich opracowywaniu.

Oto krótki zarys tematyki jakim są dodatki z jakich możemy skorzystać w Office:

Pierwszy z nich to dodatki Webowe

Dodatki te napisane są w języku HTML pisane w JS, C++ i C# w XAML i są wprowadzone do obiegu przez sklep Microsoftu, co nie znaczy że są zawsze płatne. Często nie, choć w większej części są reklamówką możliwości ich twórców, dając jedynie część funkcjonaliści za tzw free. Jest ich coraz więcej a co najfajniejsze, to mechanizm instalatora posiada możliwość oceniania ich atrakcyjności:

Aby wykonać taki dodatek musisz przystąpić do programu autoryzacyjnego i poddać się testom swoich rozwiązań. Tutaj parę słów z niezależnego źródła, a tutaj od MS

Druga forma dodatków to produkty tworzone w języku VBA

Przygotować je mogą użytkownicy i mogą być przygotowywane w ramach posiadanej licencji Office. Developer (czyli program do tworzenia kodu) uruchamiany przez [Alt+F11] pokazuje odrębny interface, który posiada możliwość wpisania kodu, tworzenia ekranów użytkownika, użycia odwołań do kontrolek ActiveX które w nich można umieszczać i referencji do innych programów rejestrowanych w systemie Windows.

Producent przygotował kilka takich gotowych dodatków i instaluje je wraz z pakietem. Są dość popularne ponieważ co najmniej jeden z nich “Solver” jest przedmiotem szkoleń na wyższych uczelniach. Drugi “Analysis Toolpak” to dodatek statystyczny. Oba po włączeniu tworzą dodatkowe przyciski w menu Excela i posiadają własne interfejsy ich obsługi, rozszerzając możliwości pakietu. Projekt VBATools, czyli nasze dzieła również proponują dodatki do Excela oraz PowerPointa, zbudowane w tej technologi. Dodatki nie posiadają widocznych arkuszy w skoroszycie i nie są szablonem gotowym do pracy. Word posiada również możliwość tworzenia dodatków, jednakże zapisane są one w dokumentach co jest dość niewygodne, a aplikacja Outlook ma możliwość wpisania kodu w developerze, ale nie ma możliwości wydania dodatku add-in. Następnym problemem jest fakt niekompatybilności względem wersji w typach kompilacji, gdzie wolniejszy office 32-bit jest lepszy do automatyzacji niż szybszy i bardziej złożony 64-bit. Szerszy opis tego problemu tutaj. Zatem otrzymujemy narzędzie któremu do doskonałości wiele brakuje. 

Trzeci rodzaj dodatków nosi nazwę COM

Dodatki COM tworzone są w językach pakietu VisualStudio.NET, w którego skład wchodzi Visual Basic, JS, C++ oraz C#. Tworzenie tych dodatków wymagają dodatkowej licencji do ich utworzenia i są one dedykowane dla każdego typu kompilacji. Producent również uposaża użytkownika w nowe narzędzia. Są nimi między innymi widoczne w aplikacji z poziomu opcji:

Czyli najwartościowsze mechanizmy jak popularne programy Power (maps, pivot, view). Grupa aplikacji Power BI, to rozwiązanie, które już jest osobnym modułem udostępnianym w wersji 365. Możliwości Visual Studio.NET, który jest pakietem kilku języków spiętych jednym kompilatorem co daje szersze możliwości, które wychodzą znacznie poza granice konwencjonalnego Office.

 

(c) Shon Oskar – www.VBATools.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość tego artykułu nie może być powielana ani publikowana bez zgody autora.

:

Leave a Reply