VBATools

Office Box czy Office w usłudze 365

by on Mar.20, 2018, under Porady

Wiele razy odpowiadając pytania o pakiet aplikacji biurowych MS Office, spotykam się z niezrozumieniem tematu licencjonowania. Postanowiłem zatem opisać w krótkich słowach jak to wygląda w praktyce i w zgodzie z założeniem producenta. 

Na rynku możemy zauważyć iż pakiet biurowy office 2016 występuje w wielu wersjach. Najczystszym tematem jest dążenie do uzyskania najlepszych korzyści w postaci ilości licencji za jak najmniejsza cenę. Aby odnaleźć się w temacie pozwolę sobie zasugerować taką sytuację:

“Moja firma jest stosunkowo niewielka, jednakże mamy kilka komputerów dla naszych pracowników. Szukamy oszczędności choć planujemy dokupić parę maszyn oraz odświeżyć te, które na ten moment nie są gotowe do obsługi klientów, którzy przesyłają nam dokumenty czy kalkulacje w office. Do tego prowadzimy zmianowy tryb pracy, co skutkuje tym iż na jeden komputer przypada wiele użytkowników. Są też takie komputery, które są przypisane do pracownika, np pracowników mobilnych korzystających z laptopów. Jakie licencje powinniśmy kupić?”

Z tego tekstu wynikają 2 sprawy 

  1. Praca kilku pracowników na jednym stanowisku.
  2. Komputer osobisty przypisany do jednej osoby.

Dla stacji roboczych o wielu profilach systemowych, gdzie każdy użytkownik potrzebuje korzystać z Office, najkorzystniej wychodzi wersja BOX. Ta charakteryzuje się instalacją na konkretnej maszynie z dostępem dla loginu każdego użytkownika systemowego. Dane związane z podpisywanie dokumentów brane są z profilu lub z przypisanej listy active directory (domeny). Czyli koszt zakupu pudełka rozkłada się na tyle pracowników, ile będzie użytkować dany komputer. Ilość instalacji = 1, choć jest limit 1/3/5 związany z możliwością odnowienia lub przeniesienia licencji na inny komputer (np po awarii lub zmiany dysku twardego), po wyczerpaniu tej ilości konieczny jest kontakt telefoniczny z BOK producenta i przedstawienie danych zakupu i rejestracji. Praca równoległa na kilku maszynach nie jest jednak możliwa ponieważ licencja mówi o jednym stanowisku komputerowym. Producent może zdalnie zablokować takie maszyny i nie zgodzić się na odblokowanie numeru.

W przypadku licencjonowania 365 mówimy o licencjach osobistych. Czyli o możliwości wykorzystania 5-ciu równoległych instalacji na PC, 5-ciu na Androida i 5-ciu na komputery typu Mac – jednocześnie. W przypadku komputerów na których realizowana praca odbywała by się w trybie wielozmianowym każdy z tych użytkowników powinien posiadać osobną licencję – tylko dla siebie, ponieważ instalacja jednego użytkownika (jednej i tej samej licencji) dla każdego pracownika skutkowałoby brakiem informacji o twórcy dokumentów, a więc i braku audytu. Dodatkowo, w przypadku synchronizacji z sieciami społecznościowymi czy urządzeniami peryferyjnymi (np komórkami), wszyscy pracownicy mieliby dostęp do osobistych informacji (nr telefonów, maili, zdjęć, muzyki, dokumentów osobistych). Dlatego też dla komputerów mobilnych jak i dla pracowników którzy mają potrzebę korzystania z wielu stanowisk proponowane jest licencjonowanie osobiste. Ten sam użytkownik może logować się tym samym kontem aby chociażby sprawdzać dane przypisane tylko dla niego, bez względu na urządzenie. Licencja 365 posiada jeszcze inne walory związane z usługami w chmurze (jak zarządzanie kontami użytkowników i bezproblemowe zwalnianie kont i ich dokupywanie, dostęp do serwera Exchange,  1TB danych dla każdego w OneDrv, BI, Scharepoint i przestrzeń na usługi serwerowe).

Art MS: Różnica miedzy office a pakiet 365

Reasumując. Jeśli chcemy zaoszczędzić na licencjach, kiedy maszyna ma wiele użytkowników – szukajmy drogiej licencji BOX. Będzie można przypisać jeden klucz na wszystkich pracowników danej maszyny. Można będzie ją również sprzedać, jeśli wyjdzie nowa wersja (co nie jest możliwe w tańszych wersjach typu OEM). Jak charakter naszego przedsiębiorstwa jest bardziej mobilny lub rotacja pracowników jest większa, to wykupienie kont w usłudze 365 jest łatwiejsze i daje dodatkowe profity opisane pow. Wszelkie inne działania to złamanie praw licencyjnych i w przypadku audytu może przysporzyć wiele kłopotów (głównie finansowych).

p.s. Dodam jeszcze co wynikło, po rozmowie z forumowiczem EF:

“Subskrypcja to usługa – a usługa ta nazywa się 365 serwowana pod różnymi odsłonami E1, E2, E3, E5 po różnej cenie. Nie masz aktualizacji w Boxie – no chyba że jest to patch typu SPx. Sam mam E3 i pow. funkcję mam dostępną w Excelu. Płacąc za subskrypcję masz zawsze aktualną wersję bez czekania na uaktualnienia wraz z dodatkowymi serwisami współpracującymi z aplikacjami w chmurze.

Wersja Online to całkiem inna aplikacja – raczej serwis do przeglądarek też serwowana w subskrypcji. Powiedziałbym że tylko z wyglądu przypominającą Excela. Może kiedyś jak HTML5 ktoś porządnie oprogramuje.”

Polecam art: Licencje Office na portalach aukcyjnych

:, , , ,

Leave a Reply