Koniec bloga! – ale nie tak do końca ;)

Apr
28

Postanowiłam, że łatwiej będzie jeżeli wszystko będę gromadzić w jednym miejscu. Dlatego też wszystkie posty z tego bloga zostały zmigrowane na blog: www.gosiaborzecka.net. Mój drugi blog został odświeżony i wydaje mi się, że jest bardziej przejrzysty.

Więc nie zostaje mi nic innego, jak tylko pisać nowe posty na odświeżonym blogu! 🙂

Scrum Droid

Mar
11

Jakiś czas temu miałam okazję uczestniczyć w beta warsztatch Droid-Scrum organizowanych przez firmę Octigo przy współpracy GeekGirlsCarrots.

Warsztaty były reklamowane jako dopiero wchodzące na wrocławski rynek praktyczne poznanie scrum’a za pomocą klocków lego i były przeznaczone na 3 godziny (wersja standardowa zakłada dwa dni szkolenia).
Całe szkolenie można było podzielić na trzy części:

 1. Teoria
 2. Poznanie klocków (jak się już po warsztatach okazało był to “Sprint 0”
 3. Scrum w praktyce

Wprowadzenie do Scrum’a i Agile trwało aż godzinę. Bardzo długo. Wydaje mi się, że podczas praktycznego poznania Scrum’a potrzebne jest minimum teorii, którą będzie można poznać właśnie praktycznie, a nie teoretycznie.
Tutaj moją uwagę przykuły slajdy, które były pomieszane językowo – część po polsku, część po angielsku. Dodatkowo prowadzący nie byli do końca przygotowani od strony technicznej. Wielkość zdjęć na slajdach nie była przystosowana dla uczestników z końca sali oraz nie potrafili zrobić pełnego ekranu z Adobe Reader’a. Ale może na Mac’u to nie działa (nie mam Mac’a, więc się nie znam). Na uwagi ze strony publiczności (tak, tak, właśnie dziewczyn) aby wcisnąć Ctrl+L stwierdzili, że to i tak nie zadziała i szkoda czasu..

Po teorii Scrum’a przyszła część na wyjaśnienie zasad.
Problem: W kopalni nastąpił zawał chodnika. Na szczęście nikt nie zginął, ani nie został ranny, jednak nie możliwości szybkiego uwolnienia górników. Okazało się jednak, że chodnikiem może przecisnąć się coś małego i sprawnego. Na przykład robot kroczący, który mógłby dostarczyć odizolowanym ludziom wodę, jedzenie, latarki oraz środki komunikacji. Zarząd kopalni szybko powołał zespół, którego celem jest skonstruowanie robota. Ze względu na presję na czas oraz dużą innowacyjność projektu postanowiono wybrać podejście Scrum do tego celu. Problemem jest nie tylko nieznana technologia, ale i nieprzewidywalne warunki pod ziemią. Celem zespołu jest zbudować robota, który dotrze do końca chodnika i zaniesie uwięzionym górnikom potrzebne artykuły.

Zasady:
20 min zapoznania się z zadaniami + scrum poker
10 min budowanie robota
30 min rozmowa o zadaniu, zespole i co należy poprawić.

Podczas praktycznej części zostały utworzone dwa zespoły. Do każdego został przydzielony mentor, który miał przeprowadzić nas przez świat scrum’a. Jednak podczas tłumaczenia zasad każdy zespół był nie  równo traktowany. Nasz stał i słuchał (ponieważ nasz mentor chciał tylko na sobie skupić naszą uwagę), zaś zespół przeciwny mógł się zapoznawać jakie klocki zostały przekazane do tej zabawy.

WP_20140221_008

W końcu przyszedł czas na “Sprint 0”, gdzie krok po kroku nasz mentor miał nas przeprowadzić przez ten sprint. Dostaliśmy wytyczne, czyli robot powinien mieć:

 1. gumowe podeszwy,
 2. antenkę długości dwóch centymetrów,
 3. mieć szczelinę (między spodem a ziemią) jeden centymetr,
 4. stać stabilnie na czterech nogach,
 5. mieć niebieski kolor

Ponieważ było mało klocków koloru niebieskiego, przekonaliśmy “klienta” (czyli naszego mentora), aby sama antenka była koloru niebieskiego. Reszta zadań była prosta, więc  robota stworzyliśmy w  7  minut, który był zgodny ze specyfikacją.

WP_20140221_011

Podczas introspekcji wyszły takie rzeczy jak:

 1. Brak komunikatywności – większość rzuciła się na klocki aby jak najszybciej wykonać zadanie
 2. Brak rozmów – w jaki sposób w ogóle powinniśmy podejść do zadania?
 3. Brak scrum master – a raczej brak osoby, która pilnowałaby, aby konkretne zadania nie powielały się i aby cały zespół był wykorzystany jak najefektywniej

Została więc podjęta decyzja, że zostanie wyłoniony scrum master, który rozdzieli te zadania i będzie dbał o to, aby każda część została wykonana.
I przyszedł czas na “Sprint 1”.
Tym razem robot powinien:

 1. posiadać sześć nóg
 2. posiadać gumowe koła
 3. posiadać gąsienice
 4. potrafić przejść przez przeszkody
 5. posiadać cztery nogi
 6. … (i kilka innych, których już nie pamiętam)

Ogólnie dużo wymagań na raz wrzuconych i mało czasu na zapoznanie się i dyskusje, co i jak powinno zostać wykonane oraz które elementy w której kolejności należało wykonać, tak aby ich nie wykluczać nawzajem.
Więc zostało postanowione, że oceniamy i bierzemy pod uwagę moduły wg priorytetu, który biznes określił. Nie było to najlepsze, ponieważ część rzeczy się wykluczało zgodnie ze specyfikacją. Po za tym wyszedł czynnik ludzki, czyli nasz nowy scrum master nie miał siły przebicia, gdyż zawsze znajdzie się osoba która wszystko wie najlepiej, chce innymi rządzić i rozstawiać ich po kątach, ale za nic nie chcę ponieść odpowiedzialności swoich decyzji.
W każdy razie, wszystko to co zostało zbudowane w “Sprint 0” zostało zburzone, aby od początku stworzyć coś zupełnie nowego w “Sprint 1”.
Nam nie udało się spełnić wymagań założonych dla tego sprinta.

I na tym zakończyły się warsztaty z praktycznego poznania scrum’a. Punkt 20.00 trzeba było wszystko odłożyć, bo miały być dokładnie 3 godziny (nie mniej i nie więcej).

Ogólnie warsztaty reklamowane są jako warsztaty nie tyko dla informatyków. Ze swojej perspektywy nie widzę innej możliwości niż wyjście scrum’a od programistów.. Ale biznes też może tworzyć swoje rzeczy zgodnie ze scrum’em i naciskać na programistów, ale czy to będzie efektywne?

Miałam nadzieje, że podczas warsztatów będę miała okazję zobaczyć jak wygląda od strony praktycznej “idealny” scrum. Jedynie co poznałam podczas warsztatów, to:
 • w każdym społeczeństwie istnieją osoby, które dominują, nie biorąc za swoje decyzje odpowiedzialności
 • ważne jest dokładne zbadanie tematu, a nie rzucanie się na to co biznes zechciał
 • komunikacja i aktywne słuchanie to jedyna opcja, aby projekt działał dobrze

Mój drugi blog

Feb
24

Ostatnio jakbym zapomniałam o swoim drugim blogu www.gosiaborzecka.net.

Więc czas o nim przypomnieć!

Po pierwsze, ciąg dalszy serii o podstawach programowania w .NET ruszy niebawem – potrzebuje najpierw wrocić z wakacji 😉

Po drugie, stwierdziłam, że warto w jednym miejscu gromadzić informację o moich prelekcjach (zarówno przeszłych, jak i przyszłych). I tak zgromadziłam to wszystko na moim drugim blogu: gosiaborzecka.net/prelekcje

Obecnie z tych potwierdzonych wydarzeń: będzie mnie można spotkać na Global Windows Azure Bootcamp we Wrocławiu, gdzie wprowadzę uczestników warsztatów do Azura oraz w Budapeszcie podczas SQL Saturday #278, gdzie wraz z Jen Stirrup  przeprowadzimy dyskusję  podczas przerwy kawowej: W jaki sposób stać się bardziej widocznym (w świecie IT ;))

Z tych nieoficjalnych wydarzeń na ten rok:  będzie można mnie jeszcze spotkać we Wrocławiu, Krakowie i.. w Białymstoku.

A o wszystko na bieżąco będę uzupełniać na moim drugim blogu 🙂

8 spotkanie Women in Technology

Feb
23

Pierwsze spotkanie w nowym roku odbyło się 28 stycznia w siedzibie firmy SII, na 25 piętrze SkyTower (czyli w najwyższym budynku w Polsce :)). Na spotkanie została zaproszona Basia Fusińska, która przyjechała z Krakowa aby opowiedzieć nam o Windows Phone od środka. wp od środka

Podczas swojej prezentacji Basia ukazała aspekty programowania pod Windows Phone, czyli:

 • co jest potrzebne aby skonfigurować środowisko developerskie ,
 • w jaki sposób uruchamiać i debbugować nasze aplikację (najlepiej bezpośrednio na różowym telefonie ;))

   WP_20140128_001

 • na co należy zwrócić uwagę podczas projektowania interfejsu użytkownika, czyli gesty jakie są wykorzystywane w Windows Phone,
 • jak wygląda nawigacja aplikacji w telefonie,
 • jakie są szablony dla stron i kontrolek
 • wykorzystywanie wzorca MVVM podczas tworzenia aplikacji
 • w jaki sposób testować aplikację
 • jak połączyć się z bazą danych (i jaką).

Podczas omawiania poszczególnych aspektów, zostało zademonstrowane nam demo w postaci aplikacji korzystającej z twittera: czyli przeglądanie postów poszczególnych użytkowników czy zapisywane ich w aplikacji. Aplikację wkrótce będzie można pobrać z GitHub’a.

Zdradzając małe szczegóły (nieoficjalne oczywiście) Basia zgodziła się poprowadzić warsztaty z Windows Phone w maju we Wrocławiu! 🙂

WP_20140128_002

Druga część spotkania, to część networkingowa. Tym razem Kaśka Lekka poprowadziła tą część, organizując dwie zabawy.

W pierwszej części każdy miał wziąć sobie ile chce arkusików papieru toaletowego. Następnie opowiedzieć o sobie tyle rzeczy, ile arkusików posiadał! Najwięcej miała Marta, ok. 20.. więc aż o tylu rzeczach musiała nam opowiedzieć 😉

Celem tej zabawy było pokazanie, że tyle ile bierzesz od społeczności, tyle samo powinieneś do niej wnieść.

Podczas drugiej zabawy podzieliliśmy się na dwie grupy i każda osoba otrzymała kartkę z rysunkiem. Nie wolno było jej nikomu pokazać, ale można było opisać co się na niej znajduje. Na tej podstawie należało stworzyć historię, jaka znajduje się na tych kartach.

Obrazki, jakie były nam dane pochodzą od Istvan’a Banyai i można je zobaczyć chociażby tutaj: Zoom. Celem była komunikacja i przekazywanie sobie istotnych informacji, które akurat w mojej grupie pozwoliły na prawidłowe ułożenie rysunków 🙂

GeekGirlsCarrots i HackKrk

Jan
26
24 stycznia w Krakowie odbyły się dwie imprezy, w których udało mi się wziąć udział prawie jednocześnie. Prawie, ponieważ odbywały się w tym samym czasie (a nie posiadam jeszcze mocy, aby być w dwóch miejscach jednocześnie :))
Pierwszą było spotkanie Geek Girls Carrots, które odbyło się w Pauza in Garden. Na spotkaniu było ok 60 osób, które przybyły aby w piątkowy wieczór, aby posłuchać dwóch prezentacji: “Technologiczna pigułka 2013/2014” poprowadzona przeze mnie oraz “AfricaHackTrip” poprowadzone przez Emi Maj z WebMuses.
Moja prezentacja dotyczyła technologicznego podsumowania w roku 2013, zweryfikowania, czy przepowiednie Gartnera się sprawdziły oraz co zapowiada na rok 2014. Prezentacja jest dostępna na moim SlideShare: Link 🙂 . Moje wrażenia po prezentacji były mieszane, ponieważ z jednej strony miałam nadzieje na jakąś dyskusję lub przynajmniej interakcję z publicznością (wszak nie jestem nieomylna i w świecie IT tyle się dzieje…). Jednak może to specyfika miejsca oraz ilości osób, które przyszły na spotkanie nie pozwoliła na rozmowy czy dyskusję. Mimo wszystko z reakcji publiczności wnioskuję, że najbardziej spodobały się informację o internecie rzeczy i projektach które zostały zrealizowane lub są w trakcie realizacji. Starałam się również, aby prezentacja nie była bardzo techniczna, ze względu na to, że większość dziewczyn z GGC to dziewczyny zainteresowane nowymi technologiami, ale nie siedzące w nich po uszy na co dzień. Ale nie jestem do tej pory pewna, czy informacje o tym, że w bardzo łatwy sposób (bez znajomości jakiegokolwiek języka programowania) można stworzyć proste aplikacje na WindowsPhone, Android, iOS czy Windows 8 były interesujące..
Drugą prezentację poprowadziła Emi Maj, która dołączyła do projektu AfricaHackTrip. Projekt polegał na tym, że grupą osób pojechali do Afryki zobaczyć jak wygląda tam IT. I ku mojemu (i pewnie nie tylko) zaskoczeniu, w Afryce nie ma nic dziwnego w tym, że kobieta pracuje w IT. W każdym większym mieście, które odwiedzili, były grupy kobiet, które kochają technologie, które programują i dzielą się swoją wiedzą. Ciekawe również dla mnie było to, że tam głównie korzysta się z płatności za pomocą sms i każdy posiada po kilka telefonów. Więcej o inicjatywie można dowiedzieć się ze strony AfricaHackTrip.org lub po prostu zapytać ich za pomocą twittera: @AfricaHackTrip.
Podczas czy po prezentacji Emi również nie było żadnych pytań, dlatego zakładam, że specyfika miejsca była troszkę nie przychylna do tego, aby publicznie zadać pytania i zagłębić się w dany temat 🙂
Po spotkaniu wraz z dziewczynami z WebMuses: Emi i Basią oraz Kaśką z WiT i GGC Wrocław spiesznie pojechałyśmy na HackKrk do firmy Base, gdzie od godziny 18 trwała już impreza z kodowaniem, piwem i występem Macieja Aniserowicza o Nancy. Mimo iż dotarłyśmy na spotkanie spóźnione, to miałyśmy okazję posłuchać dwóch, krótkich prezentacji pracowników Base: Tomka Romaniuka, który opowiedział o bez stanowości w C# oraz Barbary Fusińskiej o podejściu do architektury i samego architekta systemu. Celem całej imprezy była dobra zabawa, kodowanie gry w statki i wygranie czołgów-zabawek 🙂 no i oczywiście nie nachalna rekrutacja osób do (podobno najlepszego w Krakowie) StartUp’u – Base.
O części nieoficjalnej nie będę pisać, ponieważ to co działo się nieoficjalnie, niech i zostanie w kręgach osób wtajemniczonych. Jedynie co mogę napisać, to że było mi miło poznać kilka nowych osób i zobaczyć również osoby, których nie widziałam od ostatniej wizyty w Krakowie (bo Wrocław jest niby tak daleko.. 😉 )

Generalizując: techniki wywierania wpływu są pozytywne czy negatywne?

Dec
30

Generalizując: To zależy!

Techniki wywierania wpływu kojarzą się negatywnie (przynajmniej mi). Polegają na manipulacji i zmianie czyjegoś myślenia, zmianie jego zdania czy decyzji, które dana osoba podejmuje.

Zagłębiając się w temat odkryłam, że tych technik jest wiele i dość często wykorzystujemy je, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Najbardziej znana i pierwsza, która przychodzi do głowy, to tzw. reguła wzajemności. Myśląc o niej, od razu skojarzył mi się Sheldon Cooper i jego podeście do dawania komuś prezentów:  Sheldon Cooper and presents.  Przecież dostając coś wartościowego czujemy się często zobowiązaniu do odwdzięczenia się. I chodzi tylko o samo poczucie, które w większości ludzi budzi się w takim momencie.

Istnieją również techniki, które są tylko i wyłączenie negatywne, np.

 • wzbudzanie poczucia winy
 • naruszanie prywatności  (ocena wyglądu, życia prywatnego czy spędzania wolnego czasu)
 • celowe przeszkadzanie podczas gdy ktoś ma coś do powiedzenia
 • wywieranie presji, mimo iż nie ma do tego żadnych podstaw

Można znaleźć również wiele szkoleń, które mają na celu nauczyć wywierania wpływ na innych czy obrony przed manipulacją.

Tylko po co to wszystko i  skąd w ogóle taka polemika w tym poście? Ponieważ nadal nie rozumiem, jak w niektórych firmach umiejętność wykorzystywania różnych technik wywierania wpływu jest pozytywna. I nie chodzi o to, że zależy od sytuacji, tylko jest pozytywna i koniec.

Pracując w danej firmie pracownik raczej jest świadomy tego, jakie firma ma cele czy jak może się zmieniać w przyszłości. I na takie zmiany raczej pracownik powinien być przygotowany (i mam na myśli pracownika, który nie jest na stanowisku kierowniczym i nie ma większego wpływu na zmiany zachodzące w firmie). Wydaje mi się, że ma tylko dwa wyjścia: albo przyjąć zmiany albo zrezygnować z pracy. Więc czy wymuszanie na danym pracowniku za pomocą różnych technik wywierania wpływu zmiany zachowania i cieszenia się ze zmian, z których i tak się nie będzie cieszył, jest pozytywne?

Ostatnia prezentacja 2013.. i plany na nowy rok :)

Dec
14

Wczoraj, piątek trzynastego i ostatnia prezentacja w tym roku. Tym razem zawitałam do Łodzi, aby opowiedzieć o tym czym jest grupa Women in Technology, czym się zajmuje oraz jakie projekty prowadzi. Dodatkowo opowiedziałam trochę o twitterze i możliwościach, jakie daje. Cieszy mnie, że po mojej prezentacji kilka osób założyło konto, by móc twittować 🙂

Prezentacja z wczorajszego spotkania znajduje się na SlideShare.

Oficjalnie życie “społeczne” w tym roku zakończy się u mnie 17 grudnia, na wspólnym spotkaniu Women in Technology, Wroc.NET i PLSSUG, więc czas na plany na nowy rok, który mam zamiar zacząć z przytupem!

Czyli:

 1. Odświeżyć bloga: www.gosiaborzecka.net
 2. Na GeekGirlsCarrots Kraków zaprezentować podsumowanie roku 2013 😉
 3. .. i wspólnie z dziewczynami z WiT zorganizować warsztaty z pythona

A powyższe plany są tylko na styczeń 🙂

DevDay 2013

Nov
4

Prawie dwa miesiące temu w Krakowie odbyła się już trzecia edycja najlepszej konferencji dla programistów w Polsce – DEVDAY2013. Sponsorem całego wydarzenia była firma ABB, a za całe zamieszanie głównie odpowiedzialni byli: Michał Śliwoń i Rafał Legiędź oraz cały zespół Debugging Crew.

Konferencja była całkowicie darmowa. Jedyne, co trzeba było spełnić, to napisać kilka słów, dlaczego właśnie Ty powinieneś wziąć udział w tej konferencji. I nie wystarczyło napisać “bo tak”, bo krytyczne oczy wybierały te osoby, które kochają społeczność, wiedzę (nie tylko jej pozyskiwanie) i integrację. W końcu czy na konferencjach chodzi tylko o to, aby słuchać wykładów i nic ponad to?
Dla introwertyków również została znaleziona metoda. Wystarczyło wypełnić poniższe karteczki i po prostu spróbować rozpocząć rozmowę na dany temat 🙂


DevDay09 DevDay01 DevDay02 Devday03 Devday04 DevDay05 Devday06 DevDay07 Devday08

Tuż przed konferencją, tydzień po tygodniu, organizatorzy udostępniali informację o kolejnych prelegentach, którzy przyjęli zaproszenie na poprowadzenie prelekcji.
Wśród osób, które stworzyły krótkie filmiki zachęcające do udziału w konferencji byli:
Hadi Hari znad oceanu 
Dariusz Dziuk ze Spotify
Marco Cecconi i StackOverflow 
Dino Esposito oraz strona na wiele urządzeń
Ben Hall o startupach
Andreas Håkansson i Guerilla Framework
Jon Skeet wraz z Tony the Pony 
Itamar Syn-Hershko i Lucene

A jak było podczas samego DevDay? W skrócie można zobaczyć podczas krótkiego filmiku podsumowującego DevDay2013
Same sesje też są nagrane, więc można je obejrzeć lub dla tych co byli, powrócić do nich:
Jon Skeet – “Back to basics: the mess we’ve made of our fundamental data types”  {twitter}
Patrick Kua – “Implementing Continuous Delivery”  {twitter}
Dariusz Dziuk – “Scaling Agile”  {twitter}
Andreas Håkansson – “Guerilla Framework Design”  {twitter}
Tiberiu Covaci – “SPA Made Breezy” {twitter}
Hadi Hariri – “Moving the Web to the client”  {twitter}
Ben Hall – “Building Startups and Minimum Viable Products”  {twitter}
Itamar Syn Hershko – “Full-text search with Lucene and neat things you can do with it” {twitter}
Paul Stack – “Windows – Having its ass kicked by Puppet and PowerShell Since 2012”  {twitter}
Marco Cecconi – “The Architecture of StackOverflow” {twitter}
Dino Esposito – “Mobile is over: Start Planning Multi-Device Web sites today”  {twitter}
Rob Ashton – “The software journeyman’s guide to being homeless and jobless”  {twitter}

Ale na każdej konferencji najważniejszy jest networking, networking i.. networking.  I tak miałam okazję poznać ludzi z Dev społeczności z najdalszych zakątków Polski, spotkać osoby poznane rok temu czy zamienić kilka słów z prelegentami! Rozmów po części oficjalnej było dużo z przygotowanym na medal poczęstunkiem przez ABB. Kto by pomyślał, aby na darmowej konferencji były podane różnego rodzaju przekąski serowe, mięsne, rybne wyjęte tuż z bankietowych sal?

Jednak lepiej nie myśleć, że DevDay o sobie da zapomnieć tak łatwo. Tuż po konferencji na twitterze odbyła się burza mózgów, co należy poprawić, dodać, usunąć, kogo zaprosić do prelekcji, jak rozpoznać osoby z którymi się tweetuje podczas przyszłorocznej edycji… Jak widać, pomysły są mile widziane dla organizatorów.

Ale to nie wszystko! Śledząc stronę DevDay na facebooku czy przede wszystkim na twitterze, można było (i pewnie jeszcze będzie można) wygrać nagrody 🙂 Mi się udało w ten sposób dostać miesięczny dostęp do Pluralsight! 😀

A dla mnie osobiście najmilszym zaskoczeniem podczas DevDay było poznanie mojego pierwszego  “fana”! 🙂

dev

Women in Technology Wrocław

Sep
23

W maju tego roku reaktywowała się grupa Women in Technology. Tym razem spotkania odbywają się we Wrocławiu. A wszystko dzięki wrocławiankom, które chcą rozwijać się w różnych technologiach. I w polskiej dolinie krzemowej jest sporo programistek, które programują w .NET, C, Javie, SASS, T-SQL, plSQL.. itd. Ale nie tylko programistki, są również administratorki SharePointa, baz danych czy trenerki Cisco oraz nauczycielki, które chcą młodemu pokoleniu pokazać, jak piękny jest świat IT 😉

Do tej pory miałyśmy już 4 spotkania za sobą. W dużym skrócie:

Podczas pierwszego spotkania miałyśmy okazję dowiedzieć się o podstawach .NET’a. Tutaj muszę napisać wielkie podziękowania dla Pawła Łukasika, który zgodził się przygotować i poprowadzić prezentację na trzy dni przed spotkaniem.
Drugą sesję podczas tego spotkania była prezentacja dotycząca rekrutacji od zaplecza, na przykładzie firmy rekrutującej Grafton.

Od drugiego spotkania zaczełyśmy robić po jednej sesji technicznej i tym razem Ola Woźniak wprowadziła nas w świat BigData. Rozpoczełyśmy w ten sposób nową tradycję naszych spotkań – druga część to networking. Rozpoczełyśmy dyskuję na temat doświadczenia w prezentowaniu czy dobrych praktyk prezentacyjnych.

Trzecie spotkanie i nowy sponsor, firma SII Polska:

 Sii-Logo

A dzięki niej widok z 25. piętra Sky Tower:

skytower

Na spotkaniu Renata Perkowska opowiedziała o frameworku Vaadin (który jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą rozpocząć programowanie w Javie).

Druga część to networking, podczas którego każy miał za zadanie narysować swój herb w taki sposób, jak wydaje mu się, że inni go widzą. Celem tego było przełamanie się części osób przed publicznym mówieniem, poznanie trochę siebie na wzajem oraz wyciągnięcie wniosków z tej sytuacji. Ciekawym podsumowaniem jest to, że większość czuła się mało komfortowo mówiąc o sobie publicznie i woleliby mówić na temat technologii, co powoduje u nich mniej stresu. (podobną zabawę miałam również w pracy, ale tam to ludzie pracujący w call center wyrywali się do tego, aby mówić o sobie, sobie i jeszcze raz sobie..)

Na czwartym spotkaniu miałyśmy prezentację Piotra Pietronia na temat Biznesu w Androidzie. Prezentacja była wprodzeniem do warsztatów z Androida, które rozpoczynają się 28 września w siedzibie firmy Google.

Część networkingowa zaś bardzo spodobała się uczesztnikom, ponieważ zadanie było z jednej strony proste, z drugiej ogromnie trudne. Polegało na zbudowaniu wieży z makaronu w ciągu 18 minut. Do dyspozycji były: 20 nitek makaronu, 1 metr sznurka, 1 metr taśmy klejącej i pianka do jedzenia.

Wygrał zespół, który zbudowal wieżę mającą 63 cm:

wieża z makaronu

A najlepszym podsumowaniem tej części networkingu jest prezentacja Toma Wujec’a podczas Ted:

http://www.ted.com/talks/lang/pl/tom_wujec_build_a_tower.html

Już jutro kolejne spotkanie Women in Technology, podczas którego dowiemy się o programowaniu kart graficznych NVidia CUDA.  A o tym, co było na networkingu opiszę w kolejnym poście.

Relacja z Global Windows Azure Bootcamp

Apr
29

27 kwietnia 2013 r. na całym świecie odbył się Global Windows Azure Bootcamp. W Polsce jedynie Wrocław podjął to wyzwanie. A jak było?

Relację z wydarzenia możecie przeczytać na stronie CodeGuru: Relacja z Global Windows Azure BootCamp