Dodawanie filmu online do prezentacji w PowerPoint 2010

Microsoft wydając Office 2010 Technical Preview zawarł w swoich programach sporo nowości. Nie został pominięty także PowerPoint 2010. Jedną z nowych funkcji jest wstawianie plików wideo ze stron takich jak YouTube. Pliki takie mogą być osadzone w prezentacji PowerPoint'a, tak że nie ma potrzeby pobierania ich ze strony.

button

Aby wstawić plik wideo ze strony Youtube należy kliknąć w kartę Insert i wybrać opcję Video. Jak widać mamy możliwość wstawienia filmu z pliku na komputerze lokalnym (Video from File) oraz nową opcję – wstawienia filmu ze strony (Video from Online Video Site). Wybieramy tą drugą opcję. Spowoduje to otworzenie się okna, w którym należy wkleić kod wideo ze strony (tzw. Embed Code). Po wklejeniu kodu należy wcisnąć przycisk Insert.

insert

Przy wstawianiu filmów online, należy pamiętać o tym, że podczas odtwarzania prezentacji, komputer musi być podłączony do Internetu, w przeciwnym wypadku nie uda się nam go odtworzyć.

ppt

Natomiast, jeśli przycisk dodania wideo jest “niewidoczny” należy sprawdzić czy na komputerze jest zainstalowany Windows Media Player 9+, Adobe Flash Player 9+. Adobe Flash Player najlepiej używać w wersji 10.

Thanks to Echo Swinford for help. 🙂

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Instalacja Firefoxa w systemie Windows 7 E

Jeśli stanie się tak, że będziemy posiadaczami okrojonej wersji systemu Windows 7 czyli wersji E, może pojawić się problem z przeglądaniem Internetu. Poniżej znajdziecie instrukcję, którą można zastosować w systemach Windows 7 E Home Premium, Windows 7 E Professional, Windows 7 E Ultimate i Windows 7 E Starter przy użyciu podstawowych komend w wierszu poleceń.

Jeśli chcemy pobrać przeglądarkę Firefox należy:
1. Uruchomić wiersz poleceń (Command Prompt)
2. Wpisujemy polecenie: ftp ftp.osuosl.org
3. Jako użytkownika podajemy anonymous, natomiast hasłem jest dowolny ciąg znaków (byle nie był pusty),
4. Po zalogowaniu wpisujemy polecenie: cd /pub/mozilla.org/firefox/releases/3.5.1/win32/pl
5. Kolejnym krokiem jest wpisanie komendy: mget *.exe
6. Instalator zostanie pobrany do folderu gdzie znajduje się profil użytkownika.

Dalej powinien poradzić już sobie każdy, bo pozostanie już tylko sama instalacja przeglądarki.

Oczywiście, jeśli znamy inne serwery ftp gdzie można znaleźć Firefoxa, nic nie stoi na przeszkodzie aby z nich skorzystać. Tą metodą można pobrać także inne przeglądarki internetowe, jak Opera, Safari, Chrome itp.

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Microsoft Word 2010 – Background Removal Tool

W programie Microsoft Word 2010 wprowadzono nowe, poręczne narzędzie które z pewnością zawęża granice pomiędzy edytorem tekstu a edytorem grafiki. Word 2010 posiada bowiem narzędzie do usuwania tła. Co prawda, jest to dość prymitywne narzędzie w porównaniu z np. Adobe Photoshop.

Aby korzystać z narzędzia należy uruchomić program Microsoft Word 2010 i wstawić do niego obraz. Dokument musi być także w formacie Microsoft Word 2010 i nie należy go uruchamiać w trybie zgodności. W momencie wstawienia do dokumentu obrazu, pojawi się nowa zakładka – Picture Tools. Mamy w niej nowy przycisk – Background Removal.

image

Obraz, który ma pozostać należy zaznaczyć. Jest to dość trudne, szczególnie kiedy używamy narzędzia po raz pierwszy, ale kilka prób i na pewno nam się uda. Word 2010 oznacza tło, które ma być usunięte kolorem purpurowym.

image

Prawda, że ciekawe narzędzie?

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Dodatkowe lipcowe biuletyny bezpieczeństwa

 

Microsoft w miesiącu lipcu przygotował 2 dodatkowe biuletyny bezpieczeństwa, jeden oznaczony jako krytyczny. Poniżej zestawienie biuletynów:

ID Biuletynu Wskaźnik krytyczności Rodzaj usterki Wymóg restartu Zagrożone oprogramowanie
Visual Studio Umiarkowany Zdalne wykonanie kodu Wymaga restartu Microsoft Visual Studio .NET 2003,Microsoft Visual Studio 2005,Microsoft Visual Studio 2008,Microsoft Visual C++ 2005, i Microsoft Visual C++ 2008
Internet Explorer Krytyczny Zdalne wykonanie kodu Wymaga restartu

Internet Explorer na systemach Windows 2000, Windows XP, Windows Server 2003, Windows Vista, and Windows Server 2008

Jeśli chcecie zobaczyć podsumowanie biuletynów zapraszam tutaj.

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Android – LiveCD

Robert ostatnio pisał o Androidzie. Niestety jego próby legły w gruzach, nie udało się uruchomić komputera. Natomiast ja uruchomiłem LiveCD za pomocą VirtualPC. Co prawda raz na kilka minut system się zawiesza i nie jestem w stanie nic w nim zrobić… Nie udało mi się skonfigurować Internetu, ze względu że Android obsługuje tylko sieci Wi-Fi. Co do startu systemu to na VPC zajmuje mi to około 15 sekund. No i nie ma też polskiej wersji menu 🙂 Jedynie garstka screenów z Androida:

andr10 andr11 andr12 andr andr1 andr3 andr4 andr5 andr6 andr7 andr8 andr9

Może z czasem znajdę więcej czasu na zabawę z tym systemem. I granie w snake 😛

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Panel nawigacyjny w Word 2010

W poprzednich wersjach programu Microsoft Word, aby wyszukać słowo lub frazę, należało wcisnąć kombinację klawiszy CTRL + F. W Microsoft Word 2010 CTRL + F uruchamia panel nawigacyjny, który domyślnie pojawia się po lewej stronie dokumentu.

navigation-pane-in-word-2010 

Dostępne mamy trzy widoki:

 • hierarchię dokumentu (Headings View),
 • miniatury obrazów stron w dokumencie -podobne do slajdów w programie Microsoft PowerPoint (Thumbnail Page View),
 • wyniki wyszukiwania (Search Results View).

Headings View

navigation-pane-in-heading-view 

Widok ten pozwala na szybkie przejście do określonej pozycji w dokumencie. Tworzenie takiej struktury dokumentu oparte jest na nagłówkach. Jeśli nasz dokument nie posiada nagłówków, wtedy jego "mapa" nie będzie stworzona. Istnieje także możliwość przestawiania nagłówków metodą przeciągnij-i-upuść. Oczywiście razem z nagłówkiem przenoszona jest także cała jego zawartość. Niestety nie ma możliwości wstawienia nagłówka w środku tekstu, tak aby był uwzględniony w strukturze dokumentu.

Thumbnail Page View

navigation-pane-thumbnail-view 

Środkowy przycisk paska nawigacji umożliwia wyświetlenie obrazów miniatur każdej strony w dokumencie. Widok miniatur pozwala na szybkie przejście do dowolnej strony w dokumencie. W przypadku okna miniatur nie ma możliwości przestawiania całych stron w dokumencie.

Search Results View

navigation-pane-search-results-view 

Jeśli chcemy wyszukać wyraz bądź frazę, należy skorzystać z widoku Search Results. Kiedy rozpoczniemy wpisywanie w polu wyszukiwania, Word natychmiast wyszukuje w dokumencie odpowiednie słowa. Wyrażenia są także automatycznie zaznaczane w dokumencie, a liczba pasujących wyników jest wyświetlana w panelu bocznym. Jeśli istnieje kilka wyników wyszukiwania, w panelu wyszukiwania wyświetlone są one wraz z fragmentami tekstu. Kliknięcie na jeden z nich przeniesie nas w miejsce jego występowania w dokumencie.

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Blokowanie aplikacji w Windows 7 — AppLocker

Na portalu wss.pl pojawił się kolejny artykuł mojego autorstwa – Blokowanie aplikacji w Windows 7 — AppLocker.

"Blokowanie aplikacji od zawsze było zmorą administratorów. Jak zablokować aplikację, tak żeby użytkownik nie mógł jej uruchomić? Komunikatory internetowe, gry i programy do pobierania plików z sieci to najczęściej instalowane aplikacje, których pracownik w firmie nie powinien używać w godzinach pracy. Microsoft postanowił pomóc nam w eliminowaniu tego typu zachowań pracowników poprzez wprowadzenie nowej funkcjonalności, którą jest AppLocker."

Zapraszam do lektury!

Jednocześnie zapraszam do brania udziału w konkursie, w którym można wygrać vouchery na egzaminy Microsoft!

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Windows 7 i Windows Server 2008 R2 RTM – Oficjalnie!

Mimo, że wszyscy już o tym piszą, to i tak chcę to napisać. Po wielu dniach oczekiwania i niepewności wczoraj, 22 lipca 2009 roku o godzinie 22:40 czasu polskiego Microsoft oficjalnie zakomunikował zakończenie prac nad systemami Microsoft Windows 7 i Microsoft Windows Server 2008 R2. Finalna kompilacja została oznaczona numerem 7600.16385.090713-1255. Teraz pozostaje czekać tylko na poszczególne premiery.

Więcej informacji:

Windows 7 RTM – daty dostępności

Możliwości upgrade Windows 7

Windows 7 Has Been Released to Manufacturing – The Windows Blog

Windows Server 2008 R2 Reaches the RTM Milestone! – Windows Server Division WebLog

http://blogs.msdn.com/stevecla01/archive/2009/07/22/windows-7-is-done-rtm-announced.aspx

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Możliwości upgrade Windows 7

Pewnie wiele osób przymierza się do upgrade ze starszych systemów do Windows 7. Microsoft udostępnił dokument, gdzie opisał wszystkie możliwości upgrade.

Slide10

Stworzyłem też polską wersję dokumentu. Oto możliwości upgrade:

 

Z Windows Vista (SP1, SP2)

Upgrade do Windows 7

Business

Professional, Enterprise, Ultimate

Enterprise

Enterprise

Home Basic

Home Basic, Home Premium, Ultimate

Home Premium

Home Premium, Ultimate

Ultimate

Ultimate

Z Windows 7

Upgrade do Windows 7

Enterprise

Enterprise

Home Basic

Home Basic

Home Premium

Home Premium

Professional

Professional

Starter (tylko x86)

Starter (tylko x86)

Ultimate

Ultimate

Z Windows 7

Anytime Upgrade do Windows 7

Home Basic

Home Premium, Professional, Ultimate

Home Premium

Professional, Ultimate

Professional

Ultimate

Starter

Home Premium, Professional, Ultimate

 

Natomiast nie będzie możliwości upgrade z:

 • Windows 95, Windows 98, Windows Millennium Edition, Windows XP, Windows Vista® RTM, Windows Vista Starter, Windows 7 M3, Windows 7 Beta, Windows 7 RC, lub Windows 7 IDS – Upgrade z RC do RTM ma być możliwy (został obiecany testerom przez Microsoft) lecz nie będzie wspierany! – dzięki za sprostowanie Karolu!
 • Windows NT® Server 4.0, Windows 2000 Server, Windows Server® 2003, Windows Server 2008, or Windows Server 2008 R2
 • Między platformami (z x86 do x64 i na odwrót),
 • Pomiędzy wersjami językowymi (z en-us do pl-pl i na odwrót),

Dostępny jest także dokument dotyczący upgrade Windows Server 2008 R2, lecz myślę że IT-Pro poradzą sobie z angielską wersją: Windows Server 2008 R2 Upgrade Paths.

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Windows 7 RTM – daty dostępności

Microsoft uaktualnił daty premier systemu Windows 7 RTM (Release To Manufacture) dla poszczególnych klientów. Wydanie w języku angielskim będzie pierwsze, pozostałe wersje językowe bęą wydawane później.

 • ISV (Independent software vendor – niezależni twórcy oprogramowania) oraz IHV (Independent hardware vendor – niezależni twórcy sprzętu) będą mieli możliwość pobrać Windows 7 RTM z witryn Microsoft Connect lub MSDN 6 sierpnia;
 • Uczestnicy programów Partner Program Gold/Certified Members – będą mogli pobrać nowy system 16 sierpnia. Natomiast od 1 września będą dostępne pozostałe wersje językowe;
 • Dla subskrybentów Action Pack Windows 7 będzie dostępny 23 sierpnia, w pozostałych wersjach językowych od 1 września;
 • OEM – około dwa dni po oficjalnym wydaniu wersji RTM;
 • Posiadacze Volume License z pakietem Software Assurance – 7 sierpnia poprzez Volume License Service Center (VLSC), pozostałe wersje językowe pojawią się kilka tygodni później;
 • Posiadacze Volume License bezz pakietu Software Assurance – 1 września poprzez witrynę Volume License Service Center;
 • MSDN/TechNet – tam Windows 7 RTM będzie dostępny od 6 sierpnia, w pozostałych językach od 1 września;
 • Pozostali – 22 września – oficjalna data premiery Windows 7.

Posted in Uncategorized | Leave a comment