SharpDevelop – początki

Visual Studio nie jest jedynym IDE którego możemy używać do programowania w .NET. Mamy do dyspozycji przynajmniej dwa inne.

Jako że Mono jest alternatywnym rozwiązaniem dla .NET Framework firmy Microsoft. Nie będę narazie nic o nim pisał.

SharpDevelop przemykał już mi się od dawna, kiedyś przez chwilę korzystałem z niego, ale odkąd miałem już VS Standard projekt ten dla mnie zeszedł na dalszy plan. Dzisiaj patrząc na możliwości i funkcjonalności jakie daje nam SD może warto się zastanowić czy warto wydawać  prawie 4 tysiące zł na licencje, tego narzędzia czy może lepiej poczekać i rozwijać swoje oprogramowanie przy użyciu czegoś darmowego.

Co tracimy co zyskujemy:
Microsoft ma bardzo fajnie rozbudowany edytor i design, wszystko działa płynnie i nie trzeba jakiejś super maszynki aby to działało. Niestety SD nie jest tak bogaty przy pierwszym spotkaniu można troszkę się przerazić brakiem niektórych funkcji. Ale ja powiem coś za coś. Użytkownicy Express wersji VS nie mają możliwości podpinania żadnych pluginów do VS, dzięki czemu programując musimy uzbroić się w arsenał aplikacji które nie są zintegrowane z naszym IDE. natomiast w SD dostajemy cały arsenał dodatkowych funkcji i muszę się przyznać że sam nie ze wszystkich korzystałem. O niektórych tylko się czytało. Więc może warto zacząć. Może pozwoli nam to na większy rozwoju niż nasza darmowa Express?? Zobaczymy.
Następną wadą dla Express są Solucje które nie otwierają się i pewnie często aby zobaczyć jakiś rozbudowany projekt Open Source musiałeś otwierać każdy projekt osobno jeden w C#, drugi w Web, SD otwiera wszystko w jednym.
I tak można by było mnożyć bez końca w jedną i drugą stronę, ja postaram się przyjrzeć temu środowisku i na pewno nie napisałem o tym ostatni raz.

Instalujemy
Aktualnie mamy do dyspozycji wersję 4.0 Beta która została całkiem przebudowana i wymaga dopracowanie.  Ale jest już na tyle stabilna aby na niej pracować. Jeżeli natomiast chcielibyście sprawdzić jak wygląda wersje z repo (osobiście zachęcam)  potrzebne jest zainstalowanie klienta git i umieszczenie w path ścieżki do niego. Projekt budujemy przez naciśnięcie releasebuild.bat.

Powodzenie i miłej pracy i zabawy.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Skip to toolbar