Firefox umiera!!! – czy już czas na zmianę?

Obserwując używanie przeglądarek zauważyłem coś niepokojącego. Firefox staje się coraz wolniejszy i zachowuje się jak 80 letni staruszek (gdzieś tak przeczytałem). Czy to ma odzwierciedlenie w statystykach.

Statystyka używania przeglądarek
Na stronie w3schools.com mamy do dyspozycji statystki  jakich to przeglądarek obecnie się używa. I co można zauważyć Firefox zaczął spadać miesiąc do miesiąca traci już jest poniżej 45%. Czy to początek końca?? Patrząc dale na użycie wersji 4.0 to widzimy że osoby się zrażają do tej wersji to jest jak jakiś słoń, ja osobiście nie polecam.

HTML5 i nowe standardy
Zmieniający się świat powoduje konieczność zmian w przeglądarkach, nowy standard HTML5 ma przynieść nową świeżość  przeglądarkom i odchudzić je z koniecznych do używania zasobożernych i często skomercjalizowanych wtyczek. Patrząc na dwie ostatnie konferencje Internet Explorer przestaje się  porównywać z Firefox a jako swojego konkurenta wybiera Chrome. Czy tylko w nim widzi zagrożenie na przyszłość?? Czas pokaże ale ja widzę że będzie problem nadgonić dystans jaki jest między Firefoxem a jago konkurentami do implementacji nowych technologi i poprawy wydajności JavaScriptu.

Chrome następca
Czy Google chrome przejmie pałeczkę?? Ja osobiście ostatnio używam chroma do surfowania po internecie, firefox zostawiłem tylko do niektórych operacji, i trochę z sentymentu. Dla mnie działa szybciej nie zżera tyle pamięci i jest bardziej stabilny. Coraz więcej wtyczek można pobrać i to te dobrze nam znane z Firefox. Niestety nie wszystko może być tak jak w Firefox, inne rozłożenie interfejsu powoduje że niektóre elementy, ikony, które były nam pomocne ląduja pod skrótami klawiatury lub w menu.

Co mnie urzekło w Chromie
Osobiście lubię mieć parę niezależnych instancji przeglądarek. i łatwość konfiguracji wersji portable. Tutaj naprawdę w łatwy sposób możemy zmienić umiejscowienie wszystkich naszych plików które się tworzą wystarczy użyć parametru
chrome.exe –user-data-dir=D:\profiles001

Co dalej
To już czas pokaże ja mam tylko nadzieje że wszystko tak aby użytkownik końcowy miał jak najlepiej.  A programista będzie się musiał przystosować do każdej z sytuacji która nastanie.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Skip to toolbar