Stary laptop pad艂. Pogrzeb Lenovo T61 nie wiadomo jeszcze kiedy nast膮pi (my艣l臋 偶e gdzie艣 za cztery-pi臋膰 tygodni. Tymczasem pojawi艂a si臋 okazja (cho膰 trzeba by艂o troch臋 powalczy膰), aby wpisa膰 na sw贸j sprz臋towy stock takie ustrojstwo jak HP EliteBook 8440p. Nie jest to w 偶adnym wypadku szczyt marze艅, ale jest on odrobin臋 偶wawszy ni偶 poprzednik, a jego parametry (niezbyt wypa艣ny, ale w miar臋 wydajny procesor pierwszej generacji i5) oraz docelowo 8 GB RAM (teraz 4GB) zapowiada mi艂膮 prac臋. Ma on kilka innych udogodnie艅, kt贸re mam zamiar w przysz艂o艣ci wykorzysta膰 (vide Wojtek Poniatowski i jego HDMI), ale nie o tym ma by膰 tu mowa.
Procesor jest nowszy ni偶 w Lenovo, a co za tym idzie powinien obs艂u偶y膰 Hyper-V z poziomu Windows 8, na co wi臋kszo艣膰 z nas (dziwak贸w siedz膮cych w zagraconej piwnicy) czeka艂a od dawna. I oczywi艣cie obs艂u偶y艂. Pozwoli艂 zainstalowa膰 co trzeba, oraz uruchomi膰 maszyn臋 wirtualn膮 ukierunkowan膮 na platformie 64-bitow膮. Niestety samo Hyper-V mi nie wystarcza. Do r贸偶nych innych zastosowa艅 u偶ywa艂em bowiem do tej pory VMWare Workstation 7.1, a od jakiego艣 czasu VirtualBox 4.2.6. Poniewa偶 oba (Hyper-V + co艣 jeszcze) 艣rodowiska s膮 dla mnie interesuj膮ce, chcia艂bym mie膰 oba na swoim podstawowym systemie (jakim od baaaaardzo d艂ugiego czasu jest Windows 8). Po zainstalowaniu nowego VirtualBox nie by艂o mi jednak dane zainstalowanie maszyny z platform膮 64-bitow膮:
Rys.01 | Wyb贸r 艣rodowisk 鈥 brak maszyn w wersji 64-bit.
Rys.02 | A oszukanie systemu鈥
Rys.03 | 鈥imo ch臋ci鈥
Rys.04 | 鈥ie da niestety okre艣lonego rezultatu.
Rys.05 | Na naszym hyper-v鈥
Rys.06 | 鈥ie ma jak wida膰 od pocz膮tku鈥
Rys.07 | 鈥ε糰dnego w zasadzie k艂opotu.
No wi臋c o co chodzi? Ot贸偶, jak to si臋 zdarza mo偶emy czasem zapomnie膰 (lub po prostu nie wiedzie膰, je艣li zdarzy艂o nam si臋 to po raz pierwszy) o tym, 偶e nasz hypervisor 鈥 obs艂uguj膮cy dowoln膮 platform臋 wirtualizacyjn膮 jest w przypadku systemu Windows 8 ukierunkowany na Hyper-V. Oznacza to, 偶e po zainstalowaniu funkcjonalno艣ci jak膮 jest Hyper-V w narz臋dziu BDCEdit (Boot Configuration Data Editor {wikipedia|technet}), stystem domy艣lnie zostaje ustawiony na obs艂ug臋 tego w艂a艣nie 鈥渟ystemowego鈥 wirtualizatora. Mo偶emy to sprawdzi膰 podgl膮daj膮c w wierszu polece艅 ustawienia BCDEdit:
Rys.08 | Ustawiona warto艣膰 Auto dla funkcji HyperVisorLaunchType spowoduje wymuszenie pierwsze艅stwa w艂asnie dla Hyper-V, czego efektem s膮 obrazki powy偶ej.
Rys.09 | Aby da膰 pierwsze艅stwo (do tego jeszcze wr贸cimy) dla bardziej lubianej aplikacji jak膮 jest w moim przypadku VirtualBox musimy zmieni膰 t臋 warto艣膰 poleceniem: bcdedit /set hypervisorlaunchtype off.
Rys.10 | Po od艣wie偶eniu status dla tej funkcji jest ustawiony na Off. Wymagany jest jeszcze restart fizyczny maszyny (ale to chyba jest zrozumia艂e).
Rys.11 | Daje nam to mo偶liwo艣膰 zainstalowania maszyn wirtualnych z platform膮 64-bitow膮 (co wida膰 na menu wyboru).
Rys.12 | Na samym ko艅cu mo偶emy spokojnie uruchomi膰 instalacj臋 艣rodowiska, jakie nam si臋 wymarzy艂o.
Wcze艣niej wspomnieli艣my o pierwsze艅stwie. Nie chcieli艣my da膰 tego pierwsze艅stwa dla Hyper-V, wi臋c musimy z tym brzemieniem 偶y膰 dalej. Przy pr贸bie instalacji nowej maszyny na hyper-v wbudowanym w Windows 8 otrzymujemy b艂膮d inicjalizacji: Maszyna 鈥榯rr鈥 nie mo偶e by膰 zainicjowana, poniewa偶 hypervisor nie jest zainicjowany. To efekt prze艂膮czenia go w tryb Off. Obecnie podczas uruchamiania systemu Windows nie widzi tej funkcjonalno艣ci, co skutkuje brakiem mo偶liwo艣ci jej uruchomienia. Sposobem na u偶ycie TEJ, a nie TAMTEJ wirtualizacji jest cofni臋cie zmian poprzez BCDEdit oraz restart maszyny. Co oczywi艣cie skutkowa膰 b臋dzie niedost臋pno艣ci膮 VirtualBox.
Rys.13 | I tak 藕le i tak niedobrze. Rozwi膮zanie problemu le偶y w punkcie trzecim: ustawienie warto艣ci automatycznej inicjacji hypervisora.
0 Comments.