Letnia Akademia CLICO

Czas wakacyjny oczywiście nie było poświęcony wakacjom. Ledwo skończył się Microsoft TechEd 2012 w Amsterdamie – na którym było dość dużo pracy (o czym niebawem w innym poście), potem zaś dwudniowe fantastyczne wydarzenie w Londynie  SQL in the City – gdzie jako Friends of Redgate PLUS –  miałem okazję wraz z moim przyjacielem Richardem Mitchellem {BLOG|TWITTER}, dwukrotnie wystapić z sesją o chmurze, azurze, bazach danych, kopiach zapasowych (opis wydarzenia TUTAJ); a już pojawiła się możliwość samodoskonalenia z dziedziny bezpieczeństwa.

Jeden z czołowych potentatów (och jakże marketingowo to zabrzmiało) w dziedzinie bezpieczeństwa na naszym rynku, firma zajmująca się szkoleniami, wdrożeniami, implementacją oraz propagowaniem bezpieczeństwa, zorganizowała serię warsztatów w ramach Letniej Akademii CLICO. Firma mi nieobca, bowiem spotykałem ja chociażby na seminariach InfoTRAMS czy dorocznych konferencjach ISSA Polska. Piszę o tych warsztatach dlatego, że one same w sobie są dużą wartością, a wykorzystując lekkie rozluźnienie w okresie wakacyjnym warto było (i jest) poświęcić kilka godzin na poszerzeniu swej wiedzy – szczególnie w ramach praktycznych warsztatów. Zajęcia odbywały się w Krakowie i w Warszawie, ja ze względów logistycznych wybrałem biuro w stolicy. Łatwy prosty dojazd, dobra lokalizacja zaraz na początku Pragi. Na warsztaty składały się zajęcia teoretyczne, przeplatane praktycznymi oraz integracyjny lunch w lokalnym “budynkowym” barze, który serwuje FENOMENALNIE dobre domowe obiady.

Konkurencja była spora, mi udało się zapisać i uczestniczyć w trzech  z kilku warsztatów, których listę przedstawiam poniżej:

  • WiFi Hacking – sposoby przełamywania zabezpieczeń w sieciach bezprzewodowych oraz metody skutecznej ochrony (w oparciu infrastrukturę Ruckus Wireless)
  • Rozwiązania HSM w praktyce – idea, działanie, zastosowania (PSE, Luna SA)
  • F5 Application Delivery Networks – wysoka dostępność, wydajność i bezpieczeństwo aplikacji
  • WiFi Hacking – sposoby przełamywania zabezpieczeń w sieciach bezprzewodowych oraz metody skutecznej ochrony (w oparciu infrastrukturę Aruba Networks)
  • Integracja rozwiązań ruting/switching Juniper Networks w wysokowydajnych sieciach IP
  • Kompleksowa strategia zapewnienie bezpieczeństwa istotnych informacji – Web, Email, Data & Mobile Security
  • 100 powodów, dla których możesz zaufać ActivIdentity – rozwiązania silnego uwierzytelniania i zarządzania tożsamością
  • Audyt bezpieczeństwa sieci firmowej w zakresie wykrywania komputerów przejętych przez przestępców (Botnet, zainfekowany Web, itp.).
  • Kontrola groźnych aplikacji i ochrona przed zagrożeniami skierowanymi na użytkowników – rozwiązania Check Point R75.40
  • MX-uniwerslany ruter. Przykłady zastosowań

Najbliższym mi warsztatami były Rozwiązania HSM w praktyce – ze względu na tematykę szyfrowania. Poprowadzone profesjonalnie z duża ilością teorii ale również z praktycznymi ćwiczeniami oraz dyskusją pozwalająca na wymianę doświadczeń. Drugimi pod względem atrakcyjności (choć przyznam, że to nie do końca moja działka) były warsztaty z WiFi Hacking  które to zostały przeprowadzone dość specyficznie; głównie ze względu na dość delikatną materię jaka jest sam hacking.  Tutaj miały miejsce dwie prelekcje, jedna troche bardziej produktowa, druga zdecydowanie techniczna z ogromem warsztatów na dość mocnym poziomie (wraz z kolegą Jarosławem odpadliśmy na czwartym z pięciu ćwiczeń, haha). Trzeci temat F5 Application Delivery Networks to z kolei nawiązanie do wielkich przepustowości, BIG IP i wielkich sieci. Świetne warsztaty na maszynach wirtualnych – choć nie bez kłopotów technicznych z… proxy.

Zabrakło mi niestety czasu na inne wydarzenia, a przynajmniej trzy z pozostałych były dla mnie interesujące. Mam jednak nadzieję, że w przyszłym roku uda się ten projekt powtórzyć. Zapomniałbym dodać: certyfikowane warsztaty były całkowicie bezpłatne…

Ja chcę WIĘCEJ i WIĘCEJ i WIĘCEJ!!!

Leave a Comment

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.
Skip to toolbar