[PL] Dwa ciekawe artykuły o skalowalności SQL

BOOKLET__CommuicationsACM_June2011W czerwcowym wydaniu magazynu Communications of the ACM (wydawanym przez jedną z najstarszych organizacji skupiających się na informatyce: Association for  Computing Machinery) ukazały się dwa ciekawe artykuły na temat skalowalności.

Pierwszy z nich, którego autorem jest Michael Rys (pracujący na codzień w Microsoft w zespole SQL Server RDBMS oraz reprezentuje korporację przy pracach nad standardem ANSI oraz rozwoju W3CXML Query) opisuje jak budować wysoce skalowalne, partycjonowane środowiska, bez względu na to czy będziemy używać stadardowego relacyjnego modelu baz danych, czy też skierujemy się w stonę rozwiązań NoSQL. O jakich środowiskach mówimy: np MySpace posiadające w 2009 roku 440 instacji SQL Server, na których 130 milionów użytkowników, składowało około jeden petabajt danych przy jednoczesnym “piku” rzędu 4,4 miliona użytkowników.

Drugi, napisany wspólnie przez Michaela Stonebrakera i Ricka Cattella (pierwszy jest adiunktem w MI, drugi zaś specjalistą w Cattell.Net) przedstawia w dziesięciu prostych, ale ważnych regułach jak skalować wydajność duzych rozwiązań bazodanowych bez względu na to czy używamy produktów Microsoft, Oracle, IBM, baz danych MySQL czy PostgreSQL. Jakie to sa zasady:
01. Patrz na nie-współdzieloną skalowalność
02. Języki wysokiego poziomu są dobre i nie zmniejszają wydajności
03. Bezpiecznie planuj wpływ na pamięć podstawową bazy danych
04. Wysoka dostępność i automatyzacja są podstawą skalowalności systemu
05. Wszystko jest w trybie online
06. Unikaj operacji typu multi-node
07. Nie próbuj samemu budować poziomu konsystencji ACID
08. Prostota administracji
09. Zwracaj uwagę na wydajność nodów
10. Open Source daje ci większą kontrolę w przyszłości

Artykuł: Scalability SQL jest dostępny pod TU
Artykuł: 10 Rules for Scalable Performance in Simple Operation’ Datastores jest dostępny TU

Leave a Comment

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.
Skip to toolbar