[PL] Opublikowano nową wersję (1.57) CPU-Z

W piatek osiemnastego lutego opublikowano nową wersję – oznaczoną numerem 1.57 – doskonałego narzędzia do monitorowania pracy procesora, jakim jest CPU-Z. Aplikacja umożliwia podgląd wszystkich ważnych parametrów procesora oraz pewnej części danych dla cache’u, płyty głównej, pamięci i grafiki. Najważniejsze jednak pozostają wartości procesora.01

W nowej wersji pojawiły się między innymi:

  • wsparcie dla procesorów Intel Xeon “Westmere-EX” ,
  • raport częstotliwości GPU dla procesorów z rodziny Intel Sandy Bridge, 
  • wsparcie dla procesorów AMD Zacate/Ontario,
  • raportowanie  TDP jeśli jest tylko dostępny, 
  • “pływające” menu dla poszczególnych zegarów taktujących dla każdego rdzenia,
  • raportowanie dla “P67/H67 stepping”

Czemu ta wersja jest ważna? Otóż można wstępnie założyć, że fakt udostępnienia wsparcia dla procesorów Intel Xeon “Westmere-EX” związany jest z niezbyt odległym wprowadzeniem ich na rynek. Jak niektórzy z nas wiedzą, procesory te (wyprodukowane w technologi 32nm) zastąpić mają starszy model Intel Xeon “Nehalem-EX” (wyprodukowany w technologii 45nm). Nehalem wspiera dziesięć fizycznych rdzeni, co przy użyciu technologi Hyper-Threading daje możliwość procowania na dwudziestu logicznych rdzeniach. Przy zastosowaniu łacznie: Windows Server 2008 R2 i SQL Server 2008 R2 na czteroprocesorowej maszynie pozwala uzyć aż do 64 logicznych procesorów przez SQL Server. Ale!!! Po zastosowaniu serii Westmere-EX na czteroprocesorowej maszynie będziemy mogli dać naszemu SQL Server aż 80 logicznych procesorów!

Drugą ciekawą opcją jest udostepnienie raportowania TDP czyli Thermal Design Power dla procesorów, gównie z serii Sandy Bridge. Pole to pojawia się zamiast Brand ID (obecnego na zrzucie z mojego systemu). Najbardziej przydatną jest ta funkcja dla projektantów rozwiązań do chłodzenia procesorów, pozwala bowiem na obserwowanie wartości pobieranego prądu. Wartość ta może się różnić między procesorami w technologii 32 i 45 nanometrów nawet o 100 watów!!!

Więcej informacji na temat tej bezpłatnej aplikacji oraz linki do pobrania znaleźć można w TYM miejscu.

Leave a Comment

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.
Skip to toolbar