Cykl wirtualnych spotkań na temat SLA

Zespół redakcyjny zachęcał i skutecznie zachęcił mnie do wygłoszenia kilku sesji w ramach projektu Virtualstudy.pl. Po kilkutygodniowych ustaleniach (głównie ze względu na mój brak czasu). Ustaliliśmy że postaram sie przeprowadzić dwa cykle spotkań o tej tematyce. Wszystkie będą zaczynać się o standardowej godzinie: 20:30. Aby wziąć w nich udział nalezy się ZAREJESTROWAĆ.

Część pierwsza
26.02.2010 | Spojrzenie na SLA – co to jest, po co, z czym to się je, jakie ma znaczenie dla pracowników IT
Dla większości z nas serwer jest “pudełkiem które coś tam robi”. Aplikacja pracująca na tym serwerze jest “tylko mniejszym pudełkiem” Dla niektórych każdy z tych elementów może być sercem infrastruktury przedsiębiorstwa. Ich dostępność jest ważna dla nas, ale przede wszystkim dla naszych przełożonych i klientów. Tych ostatnich zresztą często nie obchodzi jak i dlaczego to pudełko działa. Dane mają być dostępne w określonym czasie i postaci. Czy trzymane są na serwerze Windows, w Active Directory, czy może w tabelach SQL – to juz jest bez znaczenia. Do tego się zobowiązaliśmy podpisując umowę o świadczenie usług – czyli SLA. Dlaczego jest ono dla nas ważne? Po co administatorowi wiedza o SLA? Czy SLA to tylko sprawa kierownika/dyrektora/prezesa? Na te i kilka innych pytań postaramy się znaleźć odpowiedzi podczas tej prezentacji.
10.03.2010 | Wysoka dostępność środowiska Windows w kontekście umów SLA
W pierwszej sesji cyklu mieliśmy okazję zapoznać się z ogólnymi zasadami funkcjonowania umów SLA, wymagań ich stosowania czy zakresu odpowiedzialności. W tej części chciałbym przedstawić jakie mechanizmy są dostępne dla systemu Microsoft Windows Server aby zmaksymalizować funkcje wysokiej dostępności.
12.03.2010 | Wysoka dostępność środowiska SQL w kontekście umów SLA
Ponieważ udało nam się zrozumieć podstawy funkcjonowania rozwiązań wysokiej dostepności, czas by przyjrzeć się drugiemu (po Windows Server) z najważniejszych i najczęściej objętych umowa SLA środowisku: Microsoft SQL Server. W jaki sposób zabezpieczyć to środowisko? Co wspólnego może mieć z tym DBA? Jakie rozwiązania przynosi SQL Server 2008/2008 R2? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w trzecim odcinku naszego cyklu.
23.03.2010 | Wysoka dostępność infrastruktury komunikacyjnej (Exchange, Sharepoint)
Zarówno Windows Server jak i SQL Server stanowią podstawę naszych rozważań o wysokiej dostępności i jej znaczenia w umowach o świadczenie usług. Oba środowiska “siedzą” sobie gdzieś na zapleczu. Zaś użytkownicy końcowi mają styczność przede wszystkim z produktamu typu Exchange Server czy SharePoint Server. Czy te środowiska również podlegają naszym rozważaniom? Czy dla nich też mamy spełnić wymagania SLA?

Część druga
kwiecień 2010 | Zarządzanie ryzykiem w IT (ISO 27001/ISO 17799/SZBI)
kwiecień 2010 | Polityki IT Risk Management
kwiecień 2010 | Zarządzanie ciągłością działania (Distater Recovery)
kwiecień 2010 | Bezpieczeństwo fizyczne i logiczne w IT

###

Pierwsza sesja odbyła się w piątek. Uczestniczyło w niej około 60 osób, które zadały kilka pytań. mam nadzieję, że sesja się podobała. Sesję będzie można obejrzeć za jakiś czas w streamingu na stronie VirtualStudy.pl, zaś z samą prezentacją można się zapoznać na moim profilu SlideShare.

Leave a Comment

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.
Skip to toolbar