SharePoint Foundation darmowy dla 10 użytkowników?

Jakiś czas temu (z ust Product Managera z wielkiej firmy dystrybucyjnej, ale bardzo szybko potwierdzone przez obecnych na sali przedstawicieli Microsoft Sp. z o.o.) usłyszałem tezę, że:

Licencje SharePoint są bardzo drogie wobec tego w małych wdrożeniach należy używać SharePoint Foundation 2010 – jego jedynym ograniczaniem jest to, że do 10 użytkowników jest za darmo

Wzburzyłem się bardzo. Zawsze byłem przekonany, że SharePoint Foundation wymaga by Windows Server był poprawnie licencjonowany, a sam produkt jest nieodpłatnie dostępny do pobrania i używania bez żadnych limitów liczby użytkowników. Ale nie miałem ze sobą netbooka i dostępu do sieci by to szybko pokazać czarno na białym (a prawnicze dokumenty kiepsko czyta się z Windows Phone 7 z kończącą się baterią).

Jak wyglądają fakty?

Już chciałem rzucić garścią przykładów gdy okazało się, że fakty są jednak niejednoznaczne.
W pierwszej chwili gdy w dokumentach licencyjnych nie znalazłem odpowiedniego zapisu pomyślałem:
a może ja coś przeoczam i poza potencjalnymi CAL-ami systemowymi w licencjonowaniu oparty o OEM lub standardowe licnecjonowanie grupowe foundation wymaga jakichś opłat/CAL-i itp.?

Co prawda na stronach produktu napisane jest jak byk:

Product Licensing Notes
SharePoint Foundation 2010 Download at no cost.

Companies using SharePoint Foundation must be properly licensed for Microsoft Windows Server.

… ale…

  • w dokumentach PUR oraz Pricelist  SharePoint Foundation jest wymieniany tylko mimochodem (przy okazji benefitów z SBS-a 2011)
  • w standardowej lokalizacji z EULA Microsoftu nie dokumentu z EULA dotyczącą SharePoint Foundation.

W końcu wziąłem i zdecydowałem się rozpocząć instalację produktu. Pierwszym krokiem we właściwej instalacji pdouktu (wcześniej są pre-requiresites) jest akceptacja dokumentu zatytułowanego “MICROSOFT SOFTWARE LICENSE TERMS MICROSOFT SHAREPOINT FOUNDATION 2010 MICROSOFT SQL SERVER 2008 EXPRESS”.

A tam napisane jest wprost:

1. INSTALLATION AND USE RIGHTS. You may install and use any number of copies of the software on your devices.

W EULA dotyczących produktów płatnych nie ma takiego zezwolenia. I w całej reszcie dokumentu nie ma innego zakazu/ograniczenia dotyczącego liczby wykonywanych kopii lub liczby użytkowników.

Skąd ten pomysł?

Jak zawsze w takich wypadkach zastanawiam się skąd wziął się ten pomysł. Hipotezy są dwie:

  • postawienie developerskiego SharePoint Foundation na Windows 7 Pro/Enterprise/Ultimate i związana z systemem operacyjnym licencja na 10 połączeń
  • Windows Server sprzedawany jako FPP lub OEM ma standardowo dodawane 5 lub 10 CAL-i.

PS. dziękuję uczestnikom wątku “urban legend: SharePoint Foundation do 10 za darmo” na WSS.pl za próby wsparcia mnie w moich poszukiwaniach. A zwłaszcza: mraczynskiPientkarajek.

 

  1. No comments yet.

  1. No trackbacks yet.

 
Skip to toolbar