• Blip ^majkrosoft

  Wystąpił błąd: [404] Not Found
 • Twitter @majkrosoft


16 March 2012

Kolejny gościnny wpis Juliusza Janeckiego

Miało być Tango, później miał być Refresh, a teraz okazuje się, że będzie tylko zwykła aktualizacja. W związku z tym system nadal będzie nosił nazwę Windows Phone 7.5. Microsoft poinformował, że zamiast nowej wersji oprogramowania, będzie jedynie aktualizacja oprogramowania, która pomoże wprowadzić słabsze i tańsze słuchawki z Windows Phone na rynek. Pozwoli to na dotarcie do mniej zamożnych osób, które zechcą kupić telefon z systemem operacyjnym z Redomnd. Na początek na rynku będą dostępne Nokia Lumia 610 i ZTE Orbit. Jednak trzeba mieć nadzieję, że za jakiś czas przybędzie więcej różnych ciekawych modeli, które mimo słabszego osprzętu będą pracowały równie szybko, jak pozostałe.

Głównymi różnicami jakie będą dzieliły słabsze i mocniejsze urządzenia to:

 • – brak wielozadaniowości
 • – niedostępna będzie część aplikacji w Marketplace
 • – brak subskrypcji podcastów
 • – brak automatycznej synchronizacji zrobionych zdjęć ze Skydrive
 • – zabraknie też możliwości oglądania filmów w jakości HD

Nie są to jakieś ogromne wady. Zerknijmy jeszcze na listę nowości jakie wprowadzi ta „mała aktualizacja”:

 • – poprawione zarządzanie wiadomościami multimedialnymi
 • – ikonka informująca o korzystaniu z nadajnika GPS
 • – dodana zostanie możliwość zarządzania kontaktami znajdującymi się na karcie SIM

Trzeba przyznać, że Microsoft powoli goni konkurencję, jeśli chodzi o różne funkcjonalności. Natomiast z szybkością działania już dawno przegonił konkurencję.

OSKAr
 1. Kamil
  18/03/2012, 17:10

  Goni, goni, ale niestety dogonić wciąż nie może. Nic nie słychać o tym, by miał wprowadzić chociażby przesyłanie plików przez bluetooth :( Bo właściwie (ogólnie) WP7 brakuje tego i może 2-3 innych rzeczy, a reszta jest albo to drobnostki. Zaś szczegółowo, to w Polsce moglibyśmy się jeszcze przyczepić do braku pełnego (w właściwie – kompletnego braku) binga czy zune, które nie raz mogłyby się przydać.

 2. Juliusz
  18/03/2012, 17:28

  @Kamil Co masz na myśli mówiąc o braku binga czy zune? Ograniczenie funkcjonalności bluetooth’a osobiście nie jest dla mnie wadą. W jakiś sposób ogranicza to piractwo. Może jestem stronniczy, ale byłem fanboy’em Apple i iphone’a(tutaj też nie ma możliwości wysyłania plików przez BT), a teraz mam Lumie 800 i nie zamieniłbym się nawet za 4s.

 3. Kamil
  18/03/2012, 20:39

  Brak binga i Zune rozumiem jako brak większości ich podstawowej funkcjonalności w Polsce. Bing nie ma nawet polskiej edycji (choć samo wyszukiwanie po polsku nie wypada tragicznie) jednak aby mieć jako takiego binga trzeba kombinować: wyszukiwanie na mapach jest fatalne, tego i wielu innych funkcji binga nie ma po polsku. Paradoksalnie w Polsce jest… odział MS zajmujący się bingiem – co prawda tylko porównywarką cen, ale i tego nie ma po polsku. Zune w Polsce to też jedynie aplikacje dla WP7 – nie ma możliwości kupna muzyki czy filmów.

 4. Juliusz
  18/03/2012, 21:54

  @Kamil, co do binga to nie biorę w takim razie udziału w dyskusji. A co do zune to uważaj, bo uwierzę, że w Polsce jest jakoś szczególnie dużoe osób chcących kupować muzykę. :D
  Pamiętasz? Na początku z Apple było tak samo, nie było możliwości robienia zakupów dla polaków w app store, było trzeba kombinować. Co to za problem na dzisiaj zakupów np. w Amerykańskim marketplace i płatności kartą?
  Zapominasz jednak, że temat dotyczy aktualizacji oprogramowania, a nie zune czy binga :P

 5. Paweł
  19/03/2012, 15:23

  A wiadomo kiedy ta aktualizacja ma ujrzeć światło dzienne w Polsce?

 6. Juliusz
  20/03/2012, 19:41

  @Paweł, gdzieś w sieci widziałem, że na świecie ma się pojawić 21 marca, gdzieś, że 28. Ja nie mam żadnych konkretnych informacji.