Z kropeczką czy bez?

March 30th, 2009
Ostatnie dni pokazały, że nie tylko Gutek świadomie stosuje kropeczki w skrótach i skrótowcach, ale i inni dostrzegają ów problem. A wnioski takie są wynikiem prawdziwej lawiny pytań ze strony moich znajomych oraz kropeczkowego stanu zeszytów uczniów, którym dane było wpaść teraz pod moje polonistyczne skrzydełka. Kataklizm. Prawdziwy dotowy kataklizm. Mogłabym oczywiście wyjaśniać, że jeśli skrót kończy się literką, na którą kończy się wyraz, nie stawiamy kropeczki – stąd mgr i dr, jeśli jednak kończy się inną literką, jak np. itd., min. – stawiamy kropeczkę. Mogłabym pisać o tym bez końca… pytanie tylko – czy ktoś jest tym zainteresowany?: ) Nikt? Szkoda. Ale uznajmy, że skoro zwróciłam już Państwa uwagę na istnienie takiego problemu, mogę spać spokojnie.

7 Responses to “Z kropeczką czy bez?”

 1. . says:

  Hola hola, nie bądź taka szybka. Publikujesz posta od razu z wynikiem ankiety? Eee, bez takich proszę ;-)Skróty od \’magazyniera\’ i \’doktóra\’ to chyba większość zna, powiedzmy że znaczny odsetek kuma gdzie dajemy kropy. Poproszę o rozszerzenie tematu.P.S. Kilka(naście?) lat temu niejaki prof. Miodek miał w TV program, w którym edukował ludzi przed telewizorami.Może byś zapodała serię postów a\’la telewizyjne wykłady p. Miodka? Trening Ci nie zaszkodzi 🙂

 2. Justyna says:

  Teraz też jest podobny program – nazywa się "Słownik polsko-polski" i np. tutaj są godziny emisji:http://www.teleman.pl/prog-1188228-slownik-polsko-polski-o-kulturze-jezyka-polskiego.htmlJa tego jeszcze nie widziałam, ale słyszałam już opinie, że warto. Niemniej seria "lekcji kultury języka" via blog mogłaby być rzeczywiście dobrym treningiem. Pawle, myślisz, że byłaby przydatna?

 3. . says:

  Ja bym czytał. Zawsze można zweryfikować posiadaną wiedzę na ten temat lub też ją podszlifować.

 4. Justyna says:

  Ok, w takim razie pomyślę, co by mogło się przydać : ).A co do przykładów z tego wpisu – wierz mi, że nawet ludzie na polonistyce piszą "nr" czy "dr" z kropką, po czym biegają z korektorami : )).

 5. Daniel says:

  a to wszystko przez dokumentację techniczną po angielsku – tam głupie mister – Mr. pisze się z kropką….

 6. Justyna says:

  No właśnie! A tak w ogóle to wszystko wina kryzysu gospodarczego… 😉

 7. Barbara says:

  dzięki Justynko za wyjaśnienie tych zakończeń wyrazów 🙂 pojęcia nie miałam że to przez to

RSS feed for comments on this post. And trackBack URL.

Leave a Reply

Skip to toolbar